Necdet Darıcıoğlu

Necdet Darıcıoğlu, (d. 4 Mayıs 1926 Kumluca, Antalya Türkiye), Türk hukukçu.

Necdet Darıcıoğlu, (d. 4 Mayıs 1926 Kumluca, Antalya Türkiye), Türk hukukçu.

Milli Savunma Bakanlığı adına askeri öĞrenci olarak okuduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi`ni 1949 yılında bitirmiştir. Hakimlik stajının ardından Afyon 2. Yurtiçi Bölge Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Adalet İşleri Başkanlığı, Aşkale 4. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Denizli 4. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Askeri mahkemelerinde hakim olarak görev yapmıştır. 27 Mayıs İhtilali`nden sonra Yüksek Soruşturma Kurulu Üyeliğine ve daha sonra Yüksek Adalet Divanı Başsavcı Yardımcılığına seçilmiştir. 25 Ocak 1963 tarihinde Askeri yargıtaya€Ž Başsavcı Yardımcılığına, 4 Aralık 1965 tarihinde Askeri Yargıtay Başsavcı Başyardımcılığına atanmış, 23 Ekim 1968`de Askeri yargıtaya€Ž üyeliğine seçilmiştir. 18 Ekim 1977 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi asil üyeliğine seçilmiştir. 2 Mart 1990 tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanı olmuştur. 4 Mayıs 1991 tarihinde emekli olmuştur.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Mahmut Cuhruk | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı | yıllar= 1990 - 1991 | sonra= Yekta Güngör Özden bitiş kutusu

Tr anayasabsk tbt

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.