--}}

Nazi

Nazi kelimesi, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin ideolojisini benimseyen kişi ya da kurumlara verilen genel adı ifade eder. Nazi Partisinin Almanca adı, NSDAP Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterparteiydi. Avusturya vatandaşı Adolf Hitler tarafından faaliyete geçirildi.

Nazi, Adolf Hitlerin kurduğu Nasyonal Sosyalist Parti’ye halk tarafından verilen isim. Nazi kelimesi,köken olarak National ve Socialism kelimelerinden meydana gelmekteydi.( Almanca: Nationalsozialismus ) Nazi kelimesi, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi nin ideolojisini benimseyen kişi yada kurumlara verilen genel adı temsil eder. Nazi Partisinin Almanca adı, NSDAP Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterparteidı.

Partinin ideolojisi ayrımcı, ırkçı ve katı bir çalışma disiplinine dayanıyordu.Almanya1933 ve 1945 yılları arasında bu ideoloji ile yönettiler.Üstün olduğunu ileri sürdükleri beyaz Alman ırkının tüm dünyaya hakim olması için saldırgan ve yayılmacı bir politika izlediler.

Nazilerin içinde en çok ünlenen Nasyonal Sosyalist Partinin başkanı ve 3.Reichın faşist diktatörü Adolf Hitler dir.İronik bir biçimde, Aryan olarak tanımladığı beyaz İskandinav ırka ait Antropometrik ölçütlere kendisi de uymuyordu.

Nasyonal Sosyalist Partiye bağlılıkları ile bilinen özel bir askeri birlik olan SS (Schutzstaffel ) birliği, farklı ırklara mensup oldukları ve bozuk gen taşıdıkları gerekçesi ile yüzbinlerce insanın ölümüne neden oldular.Müttefikler tarafından yenilgiye uğratıldıkları 1945 yılına kadar iktidarda kaldılar.

Nazizm

Temel felsefesi ırkçı, aşırı sağcı düşünüş ve anti-semitizm üzerine kuruludur. Ari (Cermen) ırkının diğer milletlere göre üstün ve mükemmel olduğunu savunur.

2. Dünya Savaşında, Yahudi milletine olan kinlerini, onları önce gettolarda sonra da toplama kamplarında itlaf etmekle gösterdiler. Yahudiler yanında ari ırkına ait olmayan her insan, çingene, romen, sakat ve özürlü insanları gazla zehirlemişler ve arkasından fırınlarda yakmışlardır. Sırf 6 milyon Musevi insanın öldürüldüğü, kendilerinin tuttukları istatistiklerden anlaşılmaktadır. İlginç olanı ise, IBMin sattığı bir nevi kart şerit işleyen makineleri bu iş için kullanmış olmalarıdır.

İki dünya savaşı arasında hortlayan bu ideoloji, bugün milletlerarası siyasi ve toplumda kabul görmemektedir. Bugün halen açık ve gizli eylemlerle faaliyetini çeşitli ülkelerde sürdürmeye çalışmaktadır. Bunlar arasında Almanların NPD ve Skinheadsleri (dazlaklar), İngiliz Skinheads ve holiganları yanında Amerikada Ku-Klux-Klan üyeleri ile daha bir çok ufak tefek grup ve akımlar mevcuttur. Almanya başta bir çok ülkede Nazilerin açıkça siyasi ve dernek çalışmaları sınırlandırılmış veya yasaklanmıştır.

Kaynaklar

Nazizm bölümü http://tr.wikipedia.org/wiki/Nazi den alınmıştır.

Diğer anlamları

Nazi

Nazizm yanlısı olan kimse.

Nazi

İngilizce Nazi kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. nazi adj. nazi, relativo a los nazis

Nazi

İngilizce Nazi kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. nazi, membre du parti national-socialiste de l'Allemagne dirigé par Adolf Hitler de 1933 à 1945; fasciste, personne qui adopte les idées du nazisme (Histoire) adj. nazi, relatif au nazisme

Nazi

İngilizce Nazi kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Nazi, Mitglied der nationalsozialistischen Partei die unter der Führung von Adolf Hitler in den Jahren 1933-1945 in Deutschland an der Macht war; Faschist, Person der Ideologie des Nationalsozialismus verehrend adj. nazistisch

Nazi

İngilizce Nazi kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. nazista, nazionalsocialista, membro del partito nazionalsocialista tedesco guidato da Adolf Hitler al potere in Germania dal 1933 al 1945 agg. nazista, nazistico, nazionalsocialista

Nazi

İngilizce Nazi kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. nazista, membro do Partido Nacional-Socialista Alemão que governou a Alemanha sob a liderança de Adolf Hitler de 1933 a 1945; fascista; partidário do Nazismo adj. nazista; dos nazistas; do nazismo

Nazi

i. Nazi

Nazi

Fransızca Nazi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Nazi, member of the German National Socialist Party that governed in Germany under the leadership of Adolf Hitler from 1933-1945; fascist, one who adheres to ideas of Nazism (History)

Nazi

Almanca Nazi kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. of or pertaining to the Nazis; of Nazi beliefs, pertaining to Nazism; resembling Nazi ideas or behavior (History)

Nazi

İtalyanca Nazi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Nazi, one who adheres to ideas of Nazism

Nazi

İspanyolca Nazi kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. nazi n. nazi

Nazi

Türkçe Nazi kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Nazi] n. member of the German National Socialist Party that governed in Germany under the leadership of Adolf Hitler from 1933-1945; fascist, one who adheres to ideas of Nazism (History) adj. of or pertaining to the Nazis; of Nazi beliefs, pertaining to Nazism; resembling Nazi ideas or behavior (History) n. Nazi, national-socialist, member of the German National Socialist Party that governed in Germany under the leadership of Adolf Hitler from 1933-1945

Nazi

Flemenkçe Nazi kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. nazi

Nazi

İngilizce Nazi kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. nazi bn. van nazi; van het Nazisme

Nazi

n. member of the German National Socialist Party that governed in Germany under the leadership of Adolf Hitler from 1933-1945; fascist, one who adheres to ideas of Nazism (History) adj. of or pertaining to the Nazis; of Nazi beliefs, pertaining to Nazism; resembling Nazi ideas or behavior (History) n. Nazi, national-socialist, member of the German National Socialist Party that governed in Germany under the leadership of Adolf Hitler from 1933-1945

Nazi

Flemenkçe Nazi kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (politiek - man) Nazi (m) 2. (politiek - vrouw) Nazie (f)

Nazi

Fransızca Nazi kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(politique - homme) nazi (m); nationaal-socialist (m)

Nazi

nazizm yanlısı (kimse).

Nazi

Fransızca Nazi kelimesinin Almanca karşılığı.
n. nazi adj. nazi-, nazistisch, braun abbr. ns-

Nazi

Fransızca Nazi kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(politique - homme) nazista (m); nazionalsocialista (m)

Nazi

Fransızca Nazi kelimesinin Portekizce karşılığı.
(politique - homme) nazista (m); nacional socialista (m)

Nazi

Fransızca Nazi kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(politique - homme) nazi (m)

Nazi

Fransızca Nazi kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] [la] nazi

Nazi

Almanca Nazi kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. nazi (m)

Nazi

Almanca Nazi kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. nazista (m)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Nazi
Nazi