--}}

Napoli

İtalya'da bir liman şehri. Nüfusu 1.500.000 dir. Şehir, Napoli koyunun en güzel bir yerinde kurulmuştur. Vezüv yanardağının ...

İtalya'da bir liman şehri. Nüfusu 1.500.000 dir. Şehir, Napoli koyunun en güzel bir yerinde kurulmuştur. Vezüv yanardağının yakınındadır. Akdeniz'in en güzel ve turistik özelliği olan şehirlerden biridir.

İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmisi ve (1285 – 1816 doneminde özerk bir devlet olan) Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle çok büyük öneme sahiptir. 720 hektarlık Napoli eski şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadir.

Napoli İtalya'nin başşehri olan Roma'nin 250 km güneyindededir. Şehir Akdeniz sahilinde Napoli Körfezi üzerinde iki volkanik bölge (doğusunda Vezüv Yanardağı ve batısında "Campi Flegri") arasında bir yerleşkededir. Napoli limanı Akdeniz'in ve Avrupa'nın en büyük lımanlarından biri olup yakinda bulunan birçok küçük Akdeniz adalarına, Sardinya'ya, Sicilya'ya, Eoliyen adalarına, Korsika'ya ve Tunus'a giden feribotların merkez limanıdır.

Sehir idaresi Commune sınırları içinde nüfusu (2009) 962,638 olup İtalya'da Roma ve Milano'dan sonra üçüncü şehir idare nufusuna sahiptir. Napoli şehri İtalya'nin en yuksek nüfüs yoğunluğu gösteren şehridir. Metropoliten Napoli alanı için nüfüs ise 3 ile 5 milyon olarak verilmektedir.

İtalya'da ekonomik gelişme bakımdan, Roma, Milano ve Torino'dan sonra en güçlü şehir olarak sınıflanmıştır. Satın alma gücü bakımından dünya sınıflandırmasına göre ABD'de $43 milyar olan GSMH ile dünyada 83. sırayı almaktadır. Napoli şehri ekonomik bakımdan cok buyuk gelişme göstermekle ve şehir ve merkezi olduğu Campania eyaletinde, işsizlik haddi 1999'dan beri devamlı düşmekle beraber, Napoli şehri politik ve ekonomik bozukluk ve çok gelişmiş karaborsa faaliyetleri merkezi olarak tanınmışlığını korumaktadır. İtalya'nın çok büyük şirketlerinden bazılarının (örneğin MSC) merkezliğini yapmaktadır. 1958'den itibaren "Napoli Center RAI" medya merkezidir. Napoli limanının "Bagnoli" bölgesi güneydoğu NATO üssü ve merkezidir.

Turizm açısından çok önemlidir. Özellikle Vezüv Yanardağı ve etrafındaki arkeolojik antik şehirler (Pompei, Herculanum vb.) ve Kapri Adası başlıca turist çeken yerlerdir. Kuzeyindeki Amalfi Kiyisi ("Costiera amalfitana") UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadir.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Napoli koordinatları: 40.839997, 14.252871

Diğer anlamları

Napoli

İngilizce Napoli kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Nápoles, ciudad en el sudoeste de Italia

Napoli

İngilizce Napoli kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Naples, ville portuaire du sud de l'Italie

Napoli

İngilizce Napoli kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Neapel, Stadt in Italien

Napoli

İngilizce Napoli kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Nápoles, cidade no sudoeste da Itália

Napoli

İtalyanca Napoli kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Naples, the largest town in southern Italy and capital of Campania, rich in historical artistical and cultural traditions

Napoli

İngilizce Napoli kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Napels, stad in zuidwesten van Italië

Napoli

n. Naples, city in southwestern Italy n. Naples, the largest town in southern Italy and capital of Campania, rich in historical artistical and cultural traditions n. Naples

Napoli

İtalyanca Napoli kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografia) Naples (m)

Napoli

İtalyanca Napoli kelimesinin Almanca karşılığı.
n. neapel

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Napoli
Napoli