--}}

Nüfus Yoğunluğu

Nüfus yoğunluğu herhangi bir elle tutulur nesne için kullanılabilir, ancak genelde yaşayan organizmalar için kullanılır. Nüfus yoğunluğu birim alanda yaşayan organizma sayısı olarak ifade edilir.

Nüfus yoğunluğu bir kilometrekareye düşen kişi sayısı, herhangi bir elle tutulur nesne için kullanılabilir, ancak genelde yaşayan organizmalar için kullanılır. Nüfus yoğunluğu birim alanda yaşayan organizma sayısı olarak ifade edilir.

İnsan nüfus yoğunluğu

İnsanoğlu için nüfus yoğunluğu birim alanda yaşayan kişi sayısı olarak ifade edilir, hesaplama yapılırken alandaki su bazen hesaba katılır. Bazen bu hesaplama tüm alan için yapılırken, bazen de yalnızca yerleşim yerleri için, yerleşilebilir alanlar için, tarım yapılan ya da tarım yapılabilecek alanlar için hesaplanır.

Genellikle kilometre karede, mil karede ya da hektarda kişi sayısı olarak hesaplanır. Bu rakam basitçe alanda yaşayan birey sayısı alanın yüzölçümüne bölünerek yapılır.

Bu rakam bir ülke için, bir kent için, ya da tüm dünya için hesaplanabilir.

Dünyada nüfus yoğunluğu en yüksek olan bölgeler şunlardır:Bu bölgeler küçük bir alana sıkışmış, kentleşme oranı çok yüksek alanlardır.

Dünyanın en yoğun büyücek ülkesi 134 milyon kişinin Ganj ırmağının aşağı bölümünün çevresindeki yoğun tarım yapılan alandır. Burada nüfus yoğunluğu 900 kişi/km²'dir. Tüm dünyanın nüfus yoğunluğu ise yaklaşık 2 kişi/km²'dir.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

nüfus yoğunluğu

Türkçe nüfus yoğunluğu kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. population density, populousness

nüfus yoğunluğu

Türkçe nüfus yoğunluğu kelimelerinin Fransızca karşılığı.
densité de population

nüfus yoğunluğu

Nüfus ile bu nüfusun üzerinde yaşadığı toprakların yüzölçümü arasındaki oran, nüfus kesafeti.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.