Moya BrennanMáire Ní­ Bhraonáin, bilinen adıyla Máire Brennan veya Moya Brennan (d. 4 Ağustos 1952, Gweedore, County Donegal, İrlanda), Grammy Ödülü adayıhttp://www.beliefnet.com/story/65/story_6542_1.html Kelt folk şarkıcısı. Müzik kariyerine 1970`de ailesinden oluşan müzik grubu Clannad ile başlamıştır.

Yaşamı

Máire Brennan, müzik çalışmalarına çok erken yaşlarda başladı. Günümüzde kızkardeşi Enya kadar ünlü olmasa da ses tonu ve müziği ile dikkat çekmektedir. 20`li yaşlarda alkol bağımlılığı problemi yaşadı.

Alkol sorununu atlattıktan sonra, müzik çalışmalarına geri döndü. Kardeşleriyle kurdukları Clannad grubunda soprano sesi ve arp sanatçılığıyla yaptıkları çalışmalar ve “Harry`s Game” adlı dizi filme yaptıkları fon müziği ile büyük hit olmuşlar ve bu parça pek çok reklamda ve “Patriot Games” filminin sound trackinde kullanıldı. Bu çalışma onları daha sonra “Robin of Sherwood” ve “The Last of the Mohicans” film müzik çalışmalarına taşıdı.

1992 yılı itibarı ile solo albüm yapmaya başladı. Sırasıyla 1992 yılında Maire, 1995 yılında Misty Eyed Adventures, 1998 yılında Perfect Time ve 1999 yılında Whisper to the Wild Water ve 2004 yılında Two Horizons albümlerini çıkardı.

Clannad grubu ile 1998 yılınde "En İyi New Age albüm" dalında Grammy ödülü aldı. Ayrıca 2001 ve 2004 yıllarında solo albümleri aynı ödüle aday oldu.

AlbümleriKaynaklarLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.