Mevsim

Mevsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.

Mevsim, yılın, süre bakımından birbirleri ile az çok eşit olan dört bölümü.

Mevsimler, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kıştır. Her mevsimdeki ısı azlığı ve çokluğu, ortalama olarak bellidir. İlkbahar, ısı ortalamasının fazla olmadığı bir mevsim; yaz, ısı ortalamasının fazla olduğu bir mevsim; sonbahar, ısı ortalamasının fazla olmadığı bir mevsim kış, ısı ortalamasının düşük olduğu bir mevsimdir.

Yeryüzünün ısı oranının artması ya da eksilmesi, ısı kaynağı olan güneşe göre olan duruma bağlıdır. Bu durum da, yeryüzünün ekseninin, yörünge düzlemi ile 23 derecelik bir açı meydana getirecek şekilde eğik olmasından ileri gelmektedir. Bu özellik de, güneş ışınlarının yeryüzüne dik ya da eğik olarak düşmesini sağlar. Güneş ışınlarının dik olarak düşmesi, yeryüzünün o bölgesinin çok ısınmasını, eğik olarak düşmesi, az ısınmasını; ikisi ortası bir durumda düşmesi ne fazla soğuğun ne de fazla sıcağın olmasını sağlamış olur. Bu ısı farkları da, mevsimlerin meydana gelmesine sebep olur.

Mevsimler, kuzey ve güney yarım, kürelerinde, tam olarak birbirinin karşıtı durumundadır. İlkbahar mevsimi 21 Martta başlar ve 21 Haziran'a kadar üç ay boyunca sürer. Yaz, bu tarihte, başlar ve 23 Eylül'e kadar üç ay sürer. Sonbahar bu tarihte başlar ve 21 Aralıkta son bulur. Kış da 21 Aralık ile 21 Mart arasındaki günleri kaplar. Kuzey Yarımküresinde yaz iken, Güney Yarımküresinde Kış Kuzey Yarımküresin. de ilkbahar iken, Güney Yarımküresinde sonbahardır. En uzun gece ve en kısa gündüz 21 Aralıkta, en kısa gece ve en uzun gündüz 21 Hazirandadır.

Mevsimlerin Sebepleri

Mevsimler Dünya'nın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden göğe bakıldığında güneş dünyanın heryerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.

"Kuzey-kışı" döneminde dünyanın Güneyküresi güneşe doğru yöneliktir, ve Kuzeyküresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı" döneminde ise dünyanın Kuzeyküresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzeyküresinde Yaz başladığı zaman Güneyküresinde (örn.Güney Afrika, Yeni Zelanda, Avustralya) kış başlar.

Diğer anlamları

mevsim

1 . Yılın, güneşten ısı, ışık alma süresi ve dolayısıyla iklim şartları bakımından farklılık gösteren dört bölümünden her biri, sezon:
"Bütün bir mevsim vur patlasın çal oynasın, eğlenildi."- S. F. Abasıyanık.
2 . Bazı atmosfer olaylarının en çok belirdikleri zaman:
"Yağmur mevsimi. Fırtına mevsimi."-
3 . Herhangi bir ekimin yapıldığı veya bir ürünün yetiştiği dönem:
"Kütahya'ya bir kiraz ve Bursa'ya bir şeftali mevsiminde gitmiştim."- A. Gündüz.
4 . Herhangi bir şeyin etkinlik dönemi, sezon:
"Tiyatro mevsimi."-
5 . mecazYaşam bölümü:
"Yaşamın kış mevsimi yaşlılıktır."-

mevsim

Türkçe mevsim kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. etesian
n. season, tide

mevsim

yılın, güneşten ısı, ışık alma süresi ve dolayısıyla iklim koşulları bakımından farklılık gösteren dört bölümünden her biri, sürem, sezon; herhangi bir şeyin etkinlik dönemi, sezon.
kimi atmosfer olaylarının en çok belirdikleri zaman; yaşam bölümü.
herhangi bir ekimin yapıldığı ya da bir ürünün yetiştiği dönem.

mevsim

Türkçe mevsim kelimesinin Fransızca karşılığı.
saison [la]

mevsim

Türkçe mevsim kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Jahreszeit, Saison

mevsim

(Arapça) Kadın ismi 1. Yılın dört bö­lümünden biri. 2. Dağlamak suretiyle damga vurmak.

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ilkbahar ve yaz mevsiminde denize girebilir ve kısakol giyine biliriz ve kuşlar öter ayrıca çok karınca olur. sonbaharda ağaçlardaki yapraklar dökülür. kışda ise kar yağar dışarı çıkıp kar topu oynarız.ayrıca havalar çok soğuk olur.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  8 gün, 6 saat önce ilkbahar ve yaz mevsiminde denize girebilir ve kısa kol giyene biliriz ve kuşlar öter ayrıca çok karınca olur.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Mevsimler 4 çeşittir İlkbahar Yaz Sonbahar Kış dır . Mevsimler sıcak ılık soğuk ve rüzgarlı geçer . Her mevsimin kendine göre hava çeşiti vardır. Soğuk,sıcak,ılık.... vb. gibidir . Daha fazla Bilgi icin damladilek_98@hotmail.com İnşallah işinize Yarar biLgiler İYİ GÜNLER ARKADAŞLARRR

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mevsim
mevsim