--}}

Maya El Yazmaları

Maya el yazmaları, Kolomb-öncesi Amerika uygarlıklarından Mayalar'a ait, bazı ağaçlardan elde edilmiş Orta Amerika kağıdı üzerine Maya hiyeroglifleriyle yazılmış el yazmalarıdır.

Maya el yazmaları, Kolomb-öncesi Amerika uygarlıklarından Mayalar`a ait, bazı ağaçlardan elde edilmiş Orta Amerika kağıdı üzerine Maya hiyeroglifleriyle yazılmış el yazmalarıdır. Maya uygarlığı hakkında bilgi veren Maya el yazmaları şunlardır:

Codex Dresdensis (Dresden el yazması)

Chichen Itza bölgesine aittir, 12.-15.yy dönemine ait olduğu sanılmaktadır, akordeon gibi katlanmış 39 sayfadan oluşur. El yazmasının uzunluğu 3,56 m.`dir sayfa boyutları ise 9x20,5 cm.`dir. Günümüzde Almanya`nın Dresden kentinde, Sí¤chsische Landesbibliothek`te bulunmaktadır. İçeriğinin bir kısmı Venüs periyodu hakkındadır.

Tro-Cortesianus (Troano el yazması ya da Madrid el yazması)

Campeche bölgesine aittir, 12.-15.yy dönemine ait olduğu sanılmaktadır, akordeon gibi katlanmış 56 sayfadan oluşur. El yazmasının boyu 6,82m.`dir,sayfa boyutları 12,5x22,6 cm.`dir. Günümüzde Madrid`deki Amerika Müzesi`nde bulunmaktadır.

Peresianus (Paris el yazması)

Chipas (Palenque) bölgesine aittir, 13.yy.`dan kaldığı sanılmaktadır, akordeon gibi katlanmış 11 sayfadan oluşmaktadır. El yazmasının boyu 1,43 m.`dir, sayfa boyutları 24x13 cm.`dir. Günümüzde Paris`teki Ulusal Kütüphane`de korunmaktadır. İçeriğinin bir kısmı Maya kehanetleri hakkındadır.

Grolier el yazması

1970`lerde bir mağarada keşfedilmiştir, 11 sayfadır. Günümüzde New Mexico`daki bir müzede bulunmaktadır, içeriğinin bir kısmı ilaah ve kahramanlar hakkındadır.

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Maya El Yazmaları
Maya el yazmaları