--}}

Manken

Manken ya da model, sanat, moda veya reklam için poz yapan veya kendini sergileyen bir kişidir.

Manken ya da model, sanat, moda veya reklam için poz yapan veya kendini sergileyen bir kişidir. Modelcilik, oyunculuk, dans etmek veya mim sanatçılık gibi kamu performanslardan değişiktir, halbuki kapsamının sınırları pek tanımlanmadı. Rolün türünü ne olursa olsun, bir film veya oyunda olmak genellikle modelcilik olarak sayılmıyor. Mamafíh, mankenler genellikle fotoğraflarında duygu göstermelidir, ve birçok manken kendini aktör olarak tanımlanıyor. Manken türleri, moda, <>, fitness, bikini, güzel sanat ve vücut kısmı türlerini kapsıyor. Her manken güzel değil; karakter mankenler normal veya komik tipli insanları resmediyorlar (çoğunlukla reklamlarda). Moda Moda mankenleri çoğunlukla giysilerinin tanıtımını yapmak için kullanılıyorlar.

Moda

modelcilik genellikle iki ayrı kategoriye (fotoğrafik ve podyum), ve aşağıdaki altkategorilere bölündürülebilir: * İskele veya podyum modelciliği * Yazınsal (yani dergiler, gazeteler, v.d. için) modelciliği *

Moda

katalog modelciliği * Reklam kampanyaları * Basım modelciliği * Sergi salonu modelciliği * İç çamaşır modelciliği * Mayo modelciliği * Fitness modelciliği * <> (daha kilolu mankenlere ait) modelciliği.

Süper model

Süper model

ler, çok para kazanan ve dünyanın en iyi moda mankenleridir. Bu (çoğunlukla dişi olan) ünlüler en çok saygı değeri olan moda dergilerinde, kataloglarında ve moda defilelerinde çıkarlar. "

Süper model

" tanımını yaratan kişi, idi NY Times "The First Supermodel" }. Hem 200 tane Vogue dergi yayınlarının baş sayfalarında poz vermesi hem de adı küresel tanımaya sahip olması, Vogue'un gelecekteki süper modellerini ünlü yapılmasının öneminine yol açtı. Fonssagrives, kariyerinin en yüksek noktasında hem sosyete hem de antika bir kişi olabilirdi, ve böylece herhangi bir Amerikan kadın onunla anlaşabilirdi. O, 1930-lu, 1940-lü ve 1950-li yıllarındaki her moda dergisinin baş sayfasında poz verdi, Town & Country`den Vanity Fair`e. Diğer dünyaca ünlü süper modeller Twiggy, Gia Carangi, Lisa Snowdon, Tyra Banks, Naomi Campbell, Cindy Crawford, Elle Macpherson, Elizabeth Hurley, Claudia Schiffer, Kate Moss, Gisele Bündchen, Karolí­na Kurkoví¡, Gemma Ward, Milla Yovoviç gibi ünlü isimlerdir. Ünlü erkek modeller de var, örneğin Tyson Beckford, Marcus Schenkenberg, Scott McGregor ve Evandro Soldati.

Moda

mankenlerinin tarihi İlk gerçek moda mankeni, genellikle Marie Vernet Worth adlı, dükkanda çalışan, Parisli bir kadın olduğunu inanılıyor. 1853'te, Charles Frederick Worth adlı modacı kocasını yardım etmek için, ilk profesyonel mankeni oldu. history from modelworker } Fitness mankenleri Fitness modelciliğinin vuruşu atletik ve sağlıklı bir vücut formundadır.

Fitness mankenleri

vücut geliştirmecilere benziyorlar, ama kaslardaki vuruşu daha azdır.

Fitness mankenleri

nin vücut ağırlıkları, genellikle moda mankenlerinin ağırlıklarına benziyor (veya ağırlıklarından biraz daha ağır), ama daha az vücut yağı yüzde oranına sahip olmaktadır çünkü ağırlıklarının sebebi kaslarıdır. İş durumları Modelcilik harika bir meslek olduğunu gösteren stereotibine karşın, ABD İşçi İstatistikleri Bürosu'na göre, 2006'da mankenlerinin medyan ücreti sadece saatte $11,22 idi. "MarketWatch" listed modeling as one of the worst ten jobs in America }

Dipnot

}

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

manken

Türkçe manken kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. model, manikin, mannequin, dummy

manken

ressam ve yontucuların gerektikçe model gibi kullandıkları, türlü durumları alabilen eklemli, çoğunlukla tahtadan yapılmış insan ya da hayvan örneği.
terzilerin, giysi denemek, sergilemek için kullandıkları insan vücudu biçimindeki tahta, mukavva vb. kalıp.
genellikle modaevlerinde giysileri alıcalara göstermek işiyle görevli kimse, model.

manken

Türkçe manken kelimesinin Fransızca karşılığı.
mannequin [le]

manken

Türkçe manken kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Mannequin, Marionette, Modell, Modellpuppe, Puppe

manken

Osmanlıca manken kelimesinin Türkçe karşılığı.
Fr. Elbiseleri prova veya teşhir etmek için terzilerin ve hazır elbise satıcılarının kullandığı tahtadan, kartondan, madenden vb. insan şekli.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Manken
manken