--}}

Manastır

Osmanlının İdare-i Umumiye-i Vialayat Kanununu ile Fransız idari yapısına geçerek mülki taksimata göre oluşturulan Vilayetinin (İl)inin merkezidir ki Rumeli Vilayeti adlandırılırdı. Şu anda Makedonya Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kentidir. Pelagonya vadisinin güney bölümünde, Yunanistan sınırı yakınında yer alır.Bir dönem Kayılar(Kailar)buraya bağlı idi.

Manastır (Makedonca: Битола, Yunanca: Monastiri) Osmanlının İdare-i Umumiye-i Vialayat Kanununu ile Fransız idari yapısına geçerek mülki taksimata göre oluşturulan Vilayetinin (İl)inin merkezidir ki Rumeli Vilayeti adlandırılırdı.

Şu anda Makedonya Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kentidir. Pelagonya vadisinin güney bölümünde, Yunanistan sınırı yakınında yer alır.Bir dönem Kayılar(Kailar)buraya bağlı idi.

İsmi

Manastır ismi osmanlıca M-N-S-D-R OLARAK YAZILIR.Doğrusu "Manasdır" olarak yazılmalıdır.Manasdır ismi sanılanın aksine monastiriden gelmez tam aksine manas destanından gelir. Kayıların manas kültürü ile alakası vardır.Hatta manastırın en önemli kazası olan kayıların ahalisi tip olarak kırgızlara daha yakındır. Kulandıkları Türkçedeki kelimeler çağatayca daki tete ağa vs kelimeliridir ki kırgızcada da vardır.

Makedonya Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kenti. Pelagonya vadisinin güney bölümünde, Yunanistan sınırı yakınında yer alır. Bitola adı büyük bir olasılıkla, “manastır” anlamına Obitel (Bitel, Bitola) sözcüğünden gelir.

Coğrafyası

Bitola kenti, Baba Dağı eteklerinde, deniz seviyesinden 615 metre yükseklikte, Dragor nehri kıyısında kuruludur. Yaklaşık 1,7 kilometre karelik bir alana yayılır. Nüfusu 122.173’tür (1991).

Ekonomi

Bitola, önemli bir endüstri, tarım, ticaret, eğitim ve kültür merkezidir. Makedonya’nın ikinci üniversitesi buradadır.

Geleneksel olarak köklü bir ticaret merkezi olan Bitola, konsolosluklar kenti olarak da ünlüdür. Burada tam yirmi ülkenin konslosoluğu vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, buradaki Manastır Askeri İdadisinde okumuştur. Osmanlı döneminde Manastır adını taşıyan kent, İttihat ve Terakki’nin de en önemli muhalif merkezlerinden biri olmuştur.

Manastırlar

Birer öğretim-eğitim yerleri idiler.Buralarda genellikle İncil ve ondan kaynaklanan öteki din kitapları, özellikle kiliseler tarihi okutulurdu. Dilbilgisi, mantık, tanrıbilim, kiliseler tarihi, söylev başlıca derslerdi Manastırlar; erkekler, kızlar-kadınlar (dullar)için olmak üzere ikiye ayrılırdı.

Manastırlar, din bilgisi dışında sanata özellikle resme büyük önem veren kurumlardı. İç süslemeleri İncil'den,Hz.İsa'nın yaşamından, daha önceki peygamberlerle ilgili söylenenlerden esinlenen resimlerle (fresk) süslenirdi.

Diğer anlamları

manastır

Türkçe manastır kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Bitola] n. monastery, convent, cloister, abbey, friary, priory

manastır

Türkçe manastır kelimesinin Fransızca karşılığı.
monastère [le], chartreuse [la], cloître [le], couvent [le]

manastır

Türkçe manastır kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Abtei, Kloster, Konvent, Monasterium, Mönchkloster, Münster, Stift

manastır

Bazı kesin kurallara bağlı rahip veya rahibelerin dünya ile ilgilerini keserek yaşadıkları yapı, keşişhane:
"İnsan manastıra kapansın, rahibe olsun daha iyi öyleyse."- A. İlhan.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Manastır
manastır