Mahir Çayan

Mahir Çayan (15 Mart 1946, Samsun - 30 Mart 1972; Kızıldere, Niksar, Tokat), Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) lideri. Marksist-Leninist devrimci önder.

`nun Mahir Çayan hakkındaki kitabı] Mahir Çayan (14 Ağustos 1945- 30 Mart 1972), Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi(THKP-C) kurucularından.

Ortaya koyduğu teorileriyle Marksizm-Leninizm`i Türkiye şartlarına uyarlamış, tahliller yapmıştır. 30 Mart 1972`de Kızıldere`de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest kalması için yaptığı üç İngiliz teknisyeni kaçırma eylemi sonrasında saklandıkları yerde jandarmayla girdikleri çatışmada 9 arkadaşı ile beraber ölmüştür. Bu eylemden tek sağ kalan kişi Ertuğrul Kürkçü`dür

Hayatı

Samsun doğumlu olan Mahir Çayan ortaokul ve lise dönemlerini Haydarpaşa Lisesi`nde İstanbul`da devam etti. 1963`de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydoldu. Ertesi yıl Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi`nde öğrenimine devam etti. Bu dönemde TİP ve FKF`ye (Fikir Kulüpleri Federasyonu) bağlı olan SBF (Siyasal Bilimler Fakültesi) Fikir Kulübüne girdi. 1965`te bu kulübün başkanlığını da üstlandi.

1967`de kısa süreliğine Fransa`ya gitti. Burdaki Sosyalist hareketlerin genel seyri ve içinde bulundukları tartışmaları izledi. 1968`deki 6. filo eylemlerine İzmir`de katıldı ve göz altına alındı. Bu dönemde TİP içinde başlayan Mihri Belli`nin savunduğu MDD (Milli Demokratik Devrim) tartışmalarında Mahir Çayan ve daha sonra kurulacak olan THKP-C`nin önder kadrolarıyla tartışmaların içinde aktif şekilde bulundu. Bu tartışma sürecinde TİP adına Zonguldak Ereğlisi`nde çalışmalar yürüttü.

Bu geziden sonra ideolojik olarak MDD saflarında yer aldı. TİP ile olan temel ayrılığı devrim sorunu olarak tarifler. Fransa`da bulunduğu süreçte Latin Amerika silahlı (fokoist) mücadelerinden etkilenmiştir. TİP`i bu süreçte yasalcılıkla suçlamış. Türkiyedeki devrim sürecinin ancak silahlı bir mücadeleyle ve kendi özgül koşullarının tespit edilmesiyle olabileceğini savunmuştur. Bu görüşe daha yakın olan Türk Solu ve Aydınlık dergilerinde yazılar yazdı. bu dönemde yazdığı önemli yazıları "``Revizyonizmin Keskin Kokusu 1``", "``Revizyonizmin Keskin Kokusu 2``" ve "``Aren Oportünizminin Niteliği``" dir.1969 yılında Ankara`da yapılan ve adını DEV-GENÇ (Devrimci Gençlik Fedarasyonu) olarak değiştirdiği toplantıda Türkiye sosyalist hareketinin seyrini değiştirmiştir. 1971 yılında yapılan TİP kongresine katılmamış. TİP çevresinden ve kendi çalışma çevresinde öğrenci ve işçilerle birlikte bir toplantı örgütlemiştir. Mihri Belli ile olan ayrılıkları iyice ortaya çıkmış olmasıyla birlikte yolunu MDD sürecinden ayrılmıştır. Bu ayrışmanın temel noktası aslında MDD tespitinin TİP yasalcılığının başka bir versiyonu olduğu görüşüne varmış. O dönemde Türkiye devrim Sürecini ``Kesintisiz Devrim I-II-III`` broşürlerinde dile getirmiş. Türkiye`nin sahip olduğu yapıyı oligarşi olarak tanımlamıştır. Ek olarakta "Türkiye`deki geçmişe nazaran refah seviyesinin artması ile birlikte devlet ve halk arasında bir denge vardır." demiş ve bu dengeyi ``Suni denge`` olarak adlandırmıştır. Suni dengeyi de bozmanın ancak silahlı mücadele ile olacağını savunmuştur. Aren Oportünizminin Niteliği

Bu süreçte THKP-C`nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür. Ertuğrul Kürkçü, İlhami Aras, Ulaş Bardakçı ve Hüseyin Cevahir gibi isimlerle örgütün kurulma çalışmalarını sürdürmüştür. Şehir Gerillası modellini benimseyen Mahir Çayan buna uygun bir silahlı eylemlerin planlanmasında ve içinde bizzat bulunmuştur. Çalışmalarını sürdürmek için Şubat 1971`de İstanbul`a geçen Mahir Çayan burda da silahlı eylemlere devam etmiştir. 1 Haziran 1971`de kaldıkları evden kaçarken polisle girdikleri çatışmada Hüseyin Cevahir ölmüştür. Mahir Çayan yaralı olarak ele geçirildi. Daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Kartal-Maltepe Askeri Cezaevi`nden kaçan Mahir Çayan bir süre İstanbul`da saklandı. Ocak 1972 de THKO ile ortak eylem kararı alarak arkadaşları ile birlikte Fatsa`ya geçti. Mart 1972`de Fatsa`da radar istasyonunda çalışan 3 ingiliz teknisyeni kaçırdılar ve THKO (Türkiye Halkın Kurtuluş Ordusu) önderleri Deniz Gezmiş Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan`ın serbest bırakılmasını istediler. Niksar`ın Kızıldere köyünde jandarmayla girdiği çatışmada diğer arkadaşları ile beraber öldürülmüştür. Çatışmadan sadece Ertuğrul Kürkçü sağ çıkmıştır.Silahlı eylemleri

 • 12 Subat 1971`de Ankara`da Ziraat Bankasi Küçükesat Subesi soygununa katıldı.
 • 15 Mart 1971`de Türk Ticaret Bankası Erenköy Şubesi soygununa katıldı.
 • 4 Nisan 1971`de işadamları Mete Has ve Talip Aksoy`un kaçırılıp 400 bin liralık fidye alınması eylemini arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirdi.
 • 17 Mayıs 1971 günü İsrail`in İstanbul Başkonsolosu Ephrahim Elrom`un kaçırılmasi eylemini Ulaş Bardakçı ve Hüseyin Cevahir`le birlikte gerçekleştirdi.
 • 1 Haziran 1971`de polisin açtıgı ateş sonunda Hüseyin Cevahir öldü. Mahir Çayan yaralı olarak ele geçti.
 • 26 Mart 1972`de Ünye`deki Radar Üssü`nde çalışan üç İngiliz teknisyeni kaçırdılar.
 • 30 Mart 1972`de girdiği çatışmada öldürüldü.


Yazıları

 • ``Aren Oportünizminin Niteliği``
 • ``Revizyonizmin Keskin Kokusu-I``
 • ``Revizyonizmin Keskin Kokusu-II``
 • ``Sağ Sapma, Devrimci Pratik ve Teori``
 • ``Yeni Oportünizmin Niteliği Üzerine``
 • ``ASD`ye Açık Mektup``
 • ``Yayın Politikamız``
 • ``Devrimde Sınıfların Mevzilenmesi``
 • ``Kesintisiz Devrim I``
 • ``Kesintisiz Devrim II-III``


Daha fazlası içinKaynaklar
İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.