--}}

Louis Braille

Louis Braille (d. 4 Ocak 1809 - ö.

Biyografi bilgi kutusu |kişi_adı=Louis Braille |resim_adı=Braille.jpg |resim_başlığı= Fransız mucit |doğum_tarihi= 4 Ocak 1809 |doğum_yeri= Coupvray, Fransa |ölüm_tarihi= 6 Ocak 1852 |ölüm_yeri= Paris, Fransa

Louis Braille (d. 4 Ocak 1809 - ö. 6 Ocak 1852) görme engelli için dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesinin sistemini icat etti. Braille, 1`den 6`ya kadar belli bir düzen içinde sıralanmış kabartmalı noktaları parmaklarla üstünden geçerek okunur. Özel karakterler içeren Asya dilleri dışında hemen hemen her dile uyarlanmıştır. Louis Braille`in kendisi de görme engelliydi.

Özgeçmiş

Louis Braille Paris`in yakınındaki Coupvray köyünde doğdu ama çocukluğunun büyük bir bölümünü Lisle`da geçirdi. Babası Simon-Rení© Braille sayaçtı. Üç yaşında babasının yatak odasında babasının sayaç iğnesiyle sol gözünü zedeledi. Bu olay sol gözünü tamamen kör etti ve sempatetik oftalmiya (``sympathetic ophthalmia``) sağ gözünü de etkiledi; 6 yaşında tamamen kör oldu. Bazen ailesine "Niye her zaman aydınlık?" gibi sorular sorardı. Görme engeline karşın ailesinin de desteğiyle Braille, okula okuma ve yazması isteninceye kadar devam etti.

Braille 7 gibi erken bir yaşta Paris`te bulunan, dünyanın ilklerinden biri olarak kabul edilen ``Institution Royale des Jeunes Aveugles`` (Genç Körler Kraliyet Enstitüsü)`den burs kazandı. Aldığı burs bir kör olarak kaderini değiştirdi; o günlerde başka bir kör gencin kaderi sokaklarda para dilenmekti. Ancak okulun şartları çok da iyi değildi. Braille`e öğün olarak kuru ekmek ve su veriliyor bazı öğrenciler de istismar edilip ceza olarak odalara kilitleniyorlardı.

Braille aydın ve yaratıcı bir öğrenciydi, okulunda yetenekli bir çello ve org çaları oldu, ülkesi Fransa`nın her yerindeki kiliselerde org çaldı.

Fransız-biyo-taslak

Louis Braille Louis Braille Louis Braille Louis Braille லூயிஸ் பிரெய்லி

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Louis Braille
Louis Braille