--}}

Liman (doğal Oluşum)

Liman nehir ağızlarında biriken çökeltilerin doğal bir set oluşturmasıyla meydana gelen göl görünümlü doğal oluşumlara denir. Liman denizde (akarsuların denizde oluşturdukları doğal set) ya da ırmak içlerinde (iki büyük ırmağın birleşme noktalarında) oluşabilir.

Diğer anlamı|Liman (anlam ayrım)

Liman nehir ağızlarında biriken çökeltilerin doğal bir set oluşturmasıyla meydana gelen göl görünümlü doğal oluşumlara denir. Liman denizde de oluşabilir (Akarsuların denizde oluşturdukları doğal set) veya ırmak içlerinde (iki büyük ırmağın birleşme noktalarında).

Bu isim Karadenizin batı ve kuzey sahillerinde kullanılır, Tuna Nehri`nin aşağı kısımlarına kadar olan bölümde. Limanlara örnek verecek olursak Bulgaristan`da Varna Gölü, çok parçalı lagün olarak Romanya`da Razelm Gölü ve Ukrayna`da Dniester Limanı`dır.

Etimolojisi

Bu kelime İngilizce`ye Rusça лиман (Liman) kelimesinden gelmiştir. Her nasılsa Eski Yunanca`da λιμένας ``koy`` veya ``gemi barınağı`` anlamlarında kullanılmıştır. Türkler`de de yaygın olarak kullanılmaktadır, bunun sebebi daha önceleri Karadenizin batı ve kuzey sahillerine egemen olmalarıdır, anlamı ``gemi barınağı``dır. Bulgarlar, Rumenler, Ukraynalılar ve Ruslar bu kelimeyi farklı oluşmuş göllerde kullanırlar. Resim:Limans black sea coast.jpeg|Landsat uydusundan Karadeniz kıyılarındaki limanların fotografı Resim:Dnieper 32.03650E 46.60888N.jpg|Dinyeper ve Southern Bug nehirlerinin haliç formunda oluşturduğu liman Resim:Dniester liman.jpeg|Dniester nehrinin haliç formunda oluşturduğu Dniester Limanı

coğrafya-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Liman (doğal Oluşum)
Liman (doğal oluşum)