Kulu, Konya

Kulu, Konya ilinin bir ilçesidir.

Kulu, Konya ilinin ilçesidir.

Kulu, Ankara`ya 1 saat, il merkezine 1,5 saat uzaklıktadır. İlçe merkezinin nüfusu 28.024 (2000 yılı), toplam nüfus 72.279`dir.

Tarihi Cilali Taş Devri`ne dayanan, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Galat, Hellenistik, Roma dönemlerini yaşamış, İç Anadolu Bölgesi`nin ortasında Konya iline 150 km Ankara iline 100 km olan bir ilçedir.kulu adını göçebe bir toplumun lideri olan kulubey(KULUBOGLU MUSTAFA) den almıstır.Zamanla adı kulu olarak kalmıstır 1954 yılında ilce olmustur.Kuluboğlu Mustafa Bey ve beraberinde getirdiği aileler Afyon Karabağ dolaylarından kaçak olarak gelerek Kulu`yu kurmuşlardır. (Devrim Sönmez,Eskiçağlardan günümüze Kulu, Konya,2004,Dizgi ofset)

Osmanlı Devleti zamanında burada atçeken (esbkeşan) oymakları yaşamışlar ve Osmanlı Ordusu`na lojistik destek sağlamışlardır. Ayrıca ilçedeki çorak topraklar oldukça fazla olduğundan Osmanlı Devleti zamanında barut hammaddesi olan Gühercile imalati ilçeden yapilmistir.1642`de Osmanlı İmparatorluğu Turgud ve Bayburd Kureyşözü bölgelerini birleştirip Kulu bölgesine son ikiyüzyıl öncesine kadar Kureyşözü ismini vermiştir (Atçeken Oymakları-Tez-Prof. Dr.H.Basri Karadeniz)

İlçenin yerli halkının büyük bir kısmı yörüktür. İlçeye daha sonraları Doğu Anadolu`nun muhtelif yerlerinden gelen kürt aşiretler (Rişvan aşireti) yerleştirilmiştir. 1853-1856 Osmanlı-Rus Kırım savasından sonra Anadolu`ya göç eden Nogay türklerinin büyük bir kısmı ilçeye ve çevresine yerleştilmişlerdir. Kozmopolit bir yapıya sahiptir. İlçe halkı Yörükler, Kürtler, Nogaylar, Türkmenlerden oluşmuştur. İlçeye bağlı Kozanlı ve Karacadağ kasabasında, Altılar ve Yaraşlı köyünde tarihi mağaralar bulunmaktadır. Ayrıca İlçenin 3 km. doğusundaki Düden Gölü 183 çeşit kuşu barındıran bir doğa harikasıdır. Kozanlı yakınlarındaki Gökgöl de hem çok sayıdaki kuş türünün gözlenebildiği doğal bir güzellik, hem de her yıl yapılan şenlikleriyle halkın uğrak ve mesire yeri durumundadır.

İsveç`te kalabalık bir Kululu toplumu yaşamakta olup, ilçe ile bu ülke arasında Emirdağ-Belçika ilişkisine benzer bir olgu oluşmuştur. Bir suikastta hayatını kaybeden Eski İsveç Başbakanı Olof Palme`nin hayatında Kulu`yu ziyaret etmesi anısına, Olof Palme ismi ilçedeki cadde ve parklara verilmiştir.İsveç`te Türkiye`nin baskenti sanılmaktadır.

Linkler: Bahadırlı}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kulu, Konya
Kulu, Konya