Klasik Pop

Klasik pop, bir Amerikan şarkı yazma, söyleme ve düzenleme stilidir.

Klasik pop, bir Amerikan şarkı yazma, söyleme ve düzenleme stilidir.

En parlak çağları, 1930 yılları ve sonrasıdır ve o zamanlarda, "Popüler müziğin ta kendisi" olarak ifade edilmiştir. Rock n` roll`un keşfine kadar da "popüler müzik" olarak kalmıştır. Bir "janr" olarak da, kendisini kanıtlamış birçok şarkıcı ve müzik grubu tarafından somutlaştırılmıştır.

Pop`dan çok önce popülerleşen caz yüzünden, "pop standartları", caz standartları ile çokça karıştırılmıştır. Bunun sebebi de, Caz müzisyenlerinin, pop standartları ilgi duyması ve birçoğunu kendi yorum şekilleriyle seslendirmeleri olmuştur. Ray Charles, Louis Armstrong, Cole Porter, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Anita O`Day, Billie Holiday, Sarah Vaughan ve Dinah Shore gibi yaşadığı dönemin en büyük isimleri arasında kabul edilen sanatçılar tarafından da dikkate değer görülmeleri ve seslendirilmeleri, pop standartlarının önünü açmıştır.

Yeni terimler

Birçok önemli isim tarafından dikkate değer bulunmasıyla adından söz ettirmiş "pop standartları", akılda kolay kalan şarkı sözleri ve etkili ritimleriyle; müzik piyasasında sarsılmaz bir yere çabucak sahip olabilmiştir. Bu bağlamda, bir takım terimleri de beraberinde getirmiştir:

  • "Pop", çok çabuk tanına ve tanındığı hızla unutulan parçalardan oluşur.
  • "Hit" büyük yankı uyandırmış parçalar için kullanılan bir terimdir.
  • "Standart" tanınırlığını geçen her yıl biraz daha arttıran parçalar için kullanılan bir terimdir.


Günümüzde

Bugün, "klasik pop", birçok popüler sanatçı (Diana Krall, Michael Bublí© ve Natalie Cole gibi) tarafından; el üstünde tutulan bir terim olmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.