--}}

Kiel Kanalı

Kiel Kanalı, (Almanca: Nord-Ostsee-Kanal, NOK, Kuzey Denizi-Baltık Denizi Kanalı), 1948'e kadarki adıyla Kaiser-Wilhelm-Kanal.Kiel Kanalı, Almanca Nord-Ostsee-Kanal (Kuzey Denizi-Baltık Denizi Kanalı), Almanya`nın kuzeyinde, suyolu.

Coğrafi konum

Baltık Denizinde ulaşım açısından önem taşır. Kuzey Denizinde Elbe Irmağı ağzındaki Brünsbüttelkoog`dan, doğuda Baltık Denizi kıyısındaki Kiel limanında yer alan Holtenau`ya kadar 98 km uzanır. İki deniz arasındaki en güvenli, kısa ve ucuz ulaşım yoludur. Genişliği 103 m, derinliği 11 m olan kanalın üzerinde yaklaşık 42 m yükseklikte yedi köprü bulunur.

Tarihçe

Kanal, 1887-95 arasında, kuzeye gidecek savaş gemilerine kestirme bir yol sağlamak amacıyla yapıldı. Daha önce gemiler Danimarka`nın çevresini dolaşmak zorundaydı. 1907-14 arasında genişletilerek büyük savaş gemilerinin geçişine elverişli hale getirildi. O dönemde adı Kaiser-Wilhelm olan kanal, I. Dünya Savaşı öncesinde Alman hükümetine aitti. 28 Haziran 1919`da imzalanan Versailles Antlaşması ile uluslararası statü kazandı, ama yönetimi Almanlarda kaldı. Kanal trafiği, yalnızca genel polis, ulaşım, sağlık ve gümrük kurallarına uygun biçimde işleyecekti. Adolf Hitler 1936`da bu hükümleri tanımadığını ilan etti. II. Dünya Savaşı`ndan sonra kanal Schleswig-Holstein eyaletinde {Land) kaldı ve seyrüsefer özgürlüğü tanıyan Versailles Antlaşması koşulları yeniden uygulamaya kondu.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kiel Kanalı
Kiel Kanalı