Kevin Costner

Bir zamanların en seksi aktörü olarak görülen Kevin Costner,üç saatlik bir Western filmi olan " Dances With Wolves " ile, ünlü bir şarkıcının korumasını canlandırdığı " Bodyguard " filmleriyle özellikle bayan seyircilerin vazgeçilmezleri arasına girmişti.

Bir zamanların en seksi aktörü olarak görülen Kevin Costner,üç saatlik bir Western filmi olan " Dances With Wolves " ile, ünlü bir şarkıcının korumasını canlandırdığı " Bodyguard " filmleriyle özellikle bayan seyircilerin vazgeçilmezleri arasına girmişti.

Californiya'da dünyaya gelen aktör, ergenlik çağını spor ve filmlerle geçirmiş. Gelecekte bir sex sembolü haline dönüşecek olan Costner, işletme üzerine gördüğü eğitimini tamamladıktan sonra " Rumpelstiltskin " adlı filmin yerel çekimi için gerekli olan kadroya dahil olması ile birlikte sinema ile tanıştı. Sinemanın büyülü dünyasına kendini kaptıran aktör, oyuncu olmaya karar verdi.

1982 yılında başladığı sinema kariyerinde çeşitli filmlerde irili ufaklı roller alan Costner, ilk çıkşını 1985 yapımı " Silverado " filmiyle gerçekleştirdi. Aynı dönem içerisinde yıldızı parlamaya başlayan Jeff Bridges, Mel Gibson ve Nicolas Cage gibi genç ve yakışıklı aktörlerle kıyasıya mücadele etmek zorunda kalan oyuncu, 1987 yapımı " The Untouchables " ve " No Way Out " filmleriyle geniş bir kitle tarafından tanındı.

1988 yılında bir beyzbol yakalayıcısı Crash Davis'i canlan-dırdığı " Bull Durham "da sporcu yönünü oyunculupu ile bütünleştirme fırsatı bulan aktör, ertesi yıl yine beyzbolu temel alan " Field od Dreams " adlı filmde rol aldı. Kendisine mısır tarlasını sürmesini ve üzerine bir beyzbol sahası inşa etmesini salık veren hayali sesler duyan bir çiftçiyi canlandıran Costner, filmdeki performansı ile Time dergisi tarafından geleceğin yeni Jimmy Stewart'ı ilan edildi.

1990 yılıyla birlikte kariyerinin doruğuna çıkan aktör, " Dances With Wolves " daki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü'nün sahibi oldu. Aynı zamanda En İyi Film dalında Oscar'ın sahibi olan bu Western filminin ardından Oliver Stone'un Kennedy Suikastı'nın perde arkasını gözler önüne serdiği politik filmi " JFK " ile yükselişe devam etti. Aynı yıl içerisinde ünlü masal kahramanı Robin Hood'u canlandırdığı " Robin Hood : Prince of Thieves " yer alan Costner, 1992 yapımı " A Perfect World " ile küçük bir çocuğu rehin alan kanun kaçağını canlandırdı.

1994 yapımı " The War " ve 1995 yapımı " Waterworld " gibi büyük bütçeli filmlerinin gişede hayal kırıklığına uğraması ve son dönemlerde yeni yüzlerin Hollywood sinemasında baş göstermesi ile eskisi kadar rağbet görmemeye başlayan Kevin Costner, son olarak " Tin Cup " ve " The Postman " filmlerinin de beklenileni verememesi üzerine pusuya yatmaya karar verdi.

Film seçmekte çok başarılı olamayan Costner, 1999 yılında, bu sefer senaryosu ve yönetmeninden emin olduğu bir filmle karşımıza gelmişti: " For Love of the Game ". Aktör, 2000 yılında rol aldığı " Thirteen Days "de,Kenny O'Donnell karakterini canlandırdı. Yönetmenliğini Roger Donaldson'ın yaptığı bu soğuk savaş dönemi filminde Kostner'ın rol arkadaşları Bruce Greenwood, Steven Culp ve Dylan Baker oldu.

Filmografi 2000 Thirteen Days 1999 For Love of the Game 1999 Message In a Bottle 1999 Cookie's Fortune 1997 The Postman 1996 Tin Cup 1995 Waterworld 1994 Wyatt Earp 1994 The War 1993 A Perfect World 1992 The Bodyguard 1991 JFK 1991 Robin Hood: Prince of Thieves 1990 Dances with Wolves 1990 Revenge 1989 Field of Dreams 1988 Bull Durham 1987 The Untouchables 1987 No Way Out 1986 Shadows Run Black 1985 American Flyers 1985 Fandango 1985 Silverado 1984 The Gunrunner 1983 Table for Five 1983 Testament 1982 Night Shift 1982 Frances 1982 Chasing Dreams 1982 Stacy's Knights

Diğer anlamları

Kevin Costner

İngilizce Kevin Costner kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Kevin Costner (nacido en 1955), actor y director de cine estadounidense, ganador del Oscar en 1990 a la Mejor Película y Mejor Director por su trabajo "Bailando con lobos"

Kevin Costner

İngilizce Kevin Costner kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Kevin Costner (né en 1955) , acteur de cinéma américain, qui obtient l'oscar du meilleur film, du meilleur réalisateur et du meilleur scénario pour '"Danse avec les loups" (1990)

Kevin Costner

İngilizce Kevin Costner kelimelerinin Almanca karşılığı.
Kevin Costner, (geboren 1955) amerikanischer Filmschauspieler und Reggiseur, Oskergewinner aus 1990 in für seine Teilnahme am Film "Der mit dem Wolf tanzt"

Kevin Costner

İngilizce Kevin Costner kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Kevin Costner (1955) attore di cinema e regista americano, vincitore nel 1990 del premio "Academy Awards" per il miglior film e come miglior regista col film "Balla coi lupi"

Kevin Costner

İngilizce Kevin Costner kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Kevin Costner (nascido em 1955), ator e diretor estadounidense

Kevin Costner

(born 1955) American film actor and director, winner of 1990 Academy Awards for Best Picture and Best Director for his work on "Dances with Wolves"

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kevin Costner
Kevin Costner