--}}

Kerim Meşruteçi Sönmez

Kerim Meşruteçi Sönmez, (d.Tebriz, 1928) Güney Azerbaycan`ın başkenti Tebriz`de dünyaya gelmiştir. Azeri dünyasında tanınan ve sevilerek okunan bir şairdir.

Kerim Meşruteçi Sönmez, (d.Tebriz, 1928) Güney Azerbaycan`ın başkenti Tebriz`de dünyaya gelmiştir. Azeri dünyasında tanınan ve sevilerek okunan bir şairdir.

Dışardan orta öğrenimini tamamladıktan sonra bir süre özel sektörde çalışan şair, Tahran Üniversitesinin Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

1940`lı yıllardaki Güney Azerbaycan`da gelişen Halk Hareketi`nin verdiği bir ivmeyle yazmaya başlayan şair, sert uslubu ve siyasi yönüyle dikkatleri üzerinde topladı.

``Anamdan ezizdir mene bu veten``
``Uğrunda "Öl" dese ölen şairem...``

Güney Azerbaycan Milli Hükümet`in İran ordusu tarafından devrilmesinden sonra da Sönmez, bağımsızlık ve vatan sevgisi ile şiirlerini kaleme almaya devam etti. Şair anadil ve gelecek kaygısını "mensizlemişem" şiirinde ele alır.

Şair varlığını üç kelime ile özetler: "Bir menliğim, bir varlığım, bir dilim"

Şairin vatan sevgisi arkadaşları olan; N.Xezriye, B.Vahapzadeye, M. Dilbazi`ye yazdığı mektup ve şiirlerde de yoğun olarak görülür. Şair, Azerbaycan şiirinin bütün tarz ve şekillerini (Gazel, bayatı, rubai, dörtlükler, tecnis) şiirlerinde denemiştir. Eserlerinde toplumsal sorunları ele alır.

Şair halen Tahran`da Azerbaycan Türkçesi ile yayımlanan "Varlık" dergisinde yazmaktadır.

Eserleri

  • İsa`nın son samı
  • Büyük Derd
  • İtin Vefası
  • Eli Boş Germe
  • Yeni Yol
  • Baban Özü Gelecektir
Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.