--}}

Kepsut

Balıkesir iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 852 kilometrekare, nüfusu 28.784 tür. İlçenin yüzeyi sık ormanlarla kaplı, dik meyilli...

Balıkesir iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 852 kilometrekare, nüfusu 28.784 tür. İlçenin yüzeyi sık ormanlarla kaplı, dik meyilli ya maçları olan dağlardan ve çıplak, az meyilli alanlardan ibarettir. Halkının başlıca geçim kaynağı tahıl ekimi ve hayvancılıktır.İlçe merkezi 3.978 nüfuslu Kepsut kasabasıdır.

Haritası

Kepsut koordinatları: 39.691500, 28.152600

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ilçe merkezi Balıkesirin yakın ama izole,küçük ve enaz bilinen yerleşimlerindendir.Şaşırtıcı yoğunluk ve gelişmişlikte ve çeşitlilikte tarım yapılır.Mesela pamuk yetişirki bu kadar kuzey için alışılmamıştır.Susamdan çörek otuna,pancardan anasona, zambaktan haşhaşa kadar yetişmeyen ürün yok gibidir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Kepsut''un şeftalisi ünlüdür.Aynı zamanda,dam tipi yoğun süt inekçiliği yapılır. Klasik turistik açıdan gezilecek görülecek bir yer değildir. Tam tersine böyle bir derdi ve kaygısı olmayanlar için, sakin sessiz, her şeyin ortalama gittiği, sürprize kapalı bence harika bir yerdir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Coğrafi açıdan tüm ilçe topraklarına bakılacak olursa 10-15 km. lik bir mesafede 85 m.rakımdan 1326 m.ye tırmanabileceğiniz başdöndürücü bir çeşitlilkle karşılaşırsınız.Akdeniz iklimi ile İçbatı Anadolu karasal iklim bölgelerinin geçişme alanıdır.Merkezdeki Kepsut ovası dışında engebeli, yükseltinin sık değiştiği,dağlık alanların da önemli bir oran teşkil ettiği kırık arazi yapısına sahiptir.Simav çayı enönemli akarsudur.Kille deresi bu çaya hemen Kepsut''un yanında karışır.Simav çayı daha güney çığırında Susurluk nehri olarak anılır.Balıkesir il merkezine 26 km. mesafededir ki 18 ilçenin en yakınıdır.Doğuda Dursunbey,batıda merkezilçe,güneyde Bigadiç,kuzeybatıda Susurluk,kuzeydoğuda Bursa''nın Mustafakemalpaşa ilçeleriyle çevrilidir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Sadece 5.500 kişilik birmerkez ve tüm köyleriyle birlikte 26.000 kişilik br nüfusa sahip olmakla birlikte eski br yerleşim birimidir.Osmanlı imp. döneminde 1888''de belediye teşkilatı kurulmuş olup o zamanki nüfus 3.000''dir.1953''te ilçe yapılmıştır.Şu anda 61 köyü vardır.Birkaç köyün nüfusu 1.000''in üstündedir.bu köylerden Hotaşlar,Kaymakam çiftliği olarak bilinen Mahmudiye ve Nusrat(yöresel:Nusret) Uygun konum ve yoğun tarımla nisbeten yüksek sayılabilecek bu nüfusları barındırırken uzak ve ters konumda olmasına, orman köyü olup yeterli tarım arazisi olmamasına rağmen dışa az göç vermiş olması ve özellikle son dekatlarda süt ineği sektörünün gelişimi nadeniyle Bükdere köyü ilginç ve hoş bir istisna teşkil eder.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Yöresel kültür ve mahalli etnik yapı da ilçe köylelerinde tıpkı arazi yapısı gibi hızlı bir değişkenlik gösterir.Mesela Kepsut''tan çıkıp doğu-kuzeydoğu istikametindeki dağ köylerine giden yolda ilerlerseniz 5. km.de bir macır(muhacir) köyü olan Keçidere''ye varırsınız.Sağa devam ederseniz yine bir muhacir köyü olan M estanlar''a8yöresel:Kokurdan),yine sadece 5 km.lik bir alanda da bir alevi-türkmen köyü olan Mehmetler''e,yörük ve macır karışık bir köyümüz olan Örenharmanı''na(yöresel:Gedikleme),manav köyü İsaaalan''a ulaşılr.Keçidere''den sola devamda ise merkeze 14. km.de 1864''te Kafkasya''dan göçmüş bir çerkez köyü Dereli''ye varırsınız.Dünyanın fonetik olarak en komplike dillerinden biri olan çerkezce azalsa da140 yıldan beri konuşulmaktadır.Buradan itibaren dağlık arazi başlar ve karakeçili yörük köyleri sahneye çıkar.26. km.de yer alan Bükdere ise tamamen kendine özgü bir yörük köyüdür.Diğer hiçbir yörük köyüyle günlük konuşma ve yöresel kültür bakımından tam olarak örtüşmez.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kepsut
Kepsut