--}}

Kemal Sunal

Ali Kemal Sunal (11 Kasım 1944, İstanbul; 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk tiyatrocu, komedi oyuncusu, sinema sanatçısı ve yazar. Türk sineması'nın büyük komedi oyuncusu ve sinema oyuncularından biri olarak kabul edilen Kemal Sunal, oynadığı rollerle Türk sinemasına yeni bir soluk getirdi.  

Kemal Sunal (1944 - 2000)

1944 yılında İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Takip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya transfer oldu ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.
<b>Kemal Sunal</b>
Kemal Sunal


Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı. 1944 yılında İstanbul'da doğan Kemal Sunal, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Sanat yaşamına amatör olarak Zoraki Tabib oyunu ile atılan Sunal, bir süre Ulvi Uraz ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çalıştı. Daha sonra sinemaya geçerek, önceleri bazı filmlerde önemsiz roller canlandıran Kemal Sunal, 1973'den sonra kalabalık kadrolu komedi filmleri ile üne kavuştu.

Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En başarılı erkek oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayınlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nü 1995 yılında bitirdi ve master yapmaya başladı. Onu unutmamız mümkün değil! Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde öldü.

Hayatı

Kemal Sunal, aslen Malatya lıdır. Annesi Saime Hanım babası ise Mustafa Bey'in üç erkek evladının en büyüğüdür. Sunal'ın kendisinden küçük Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha vardır. Okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlayarak Vefa Lisesi nden mezun olmuştur. Dar gelirli bir ailede büyüyen Sunal, yaramaz ama mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm ünde Üniversite öğrenimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde öğrenimini yarım bırakmak zorunda kalmıştır.

Lise son sınıfta iken Felsefe Hocasının Müşfik Kenter ile kendisini tanıştırması ile sanat hayatına başlayan Sunal, Zoraki Takip Tiyatro oyunu ile alanında ilk adımını da atmıştır. Bir yıl kadar Kenter Tiyatrosunda çalıştıktan sonra, kısa bir süre de Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çalışmıştır. 1973 yılında da Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına başlamıştır. Daha sonra da kalabalık kadrolu filmlerde ufak roller ile devam eden Sunal, art arda aldığı sinema rolleri ile kısa bir sürede zirveye çıkmayı başarmıştır. 1974 yılında evlenen Sunalın, Ali ve Ezo adlarında biri kız, birde erkek çocuğu olmuştur. Filmlerinde gösterdiği başarıyı evliliğinde de gösteren Sunal, mutlu bir evlilik geçirmiştir.

Yeşilçam’ın ünlü komedyenlerinden olmayı başaran Sunal, evirdiği sinema filmlerinde hem maddi hem de manevi büyük bir başarı kazanmıştır. 1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü nü kazanmıştır. Üzerine aldığı rolleri başarı ile canlandıran Sunal, Yeşilçam’ın komedide aranan bir yüzü olmayı da başarmıştır.

Sinema filmlerinde Şaban tiplemesi ile adından söz ettirerek Hababam Sınıfı serisi ile de akıllarda kalmayı başarmıştır. Rol aldığı filmlerde halk kahramanını canlandıran Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur.

1990 yılından sonra, çevirdiği filmler televizyon ekranlarında kesintisiz olarak yayınlanmaya başlasa da bu yayınlardan hiçbir ücret almamıştır. 12 Eylül döneminde yarım bıraktığı okuluna devam eden Sunal, okulunu da 1995 yılında bitirerek diplomasını almıştır. Daha sonra Yüksek Lisan yapan Sunal, Yüksek Lisansı sırasında Tez olarak hazırladığı Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerinin beğenisine sunmuştur. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yapmıştır.

Kemal Sunal yüzü ve fiziki yapısı ile Fransız komedyen Femandel’e benzetilirdi.

Sosyal bir olgu

O halkın kahramanıydı, demek yeterli olur mu? Olmaz kuşkusuz. Sosyal bir fenomendi. Aslında Kemal Sunal gerçeği bir sosyal olguydu. Onu masa üzerine yatırmak ise tek yönlü bir işlem değil, Türkiye gerçeğinin derya deniz açılımlarında gizli.

Hababam Sınıfı'nın öğrencileri örneği, emekleyerek okuduğu lise yıllarından epey sonra eline aldığı üniversite diplomasının töreninde gördüğü hürmet onu şaşırttı mı bilinmez ama üniversitede "Kemal Sunal gerçeği" konulu bir tez çalışması için artık zamanın geldiğini biliyordu.

Bunu ona düşündüren 90'lı yıllardaki özel televizyon furyasında eski filmlerinin gördüğü büyük ilgiydi. Bu ilgi sadece onu değil, herkesi şaşırtmıştı. Çünkü o, 70'li yıllardan 80'lere uzanan sinema kariyerinde sadece popüler olmakla yetinmemiş, ilginç bir şekilde 90'lı yılların TV ekranıyla üçüncü kuşağa kadar uzanmayı başarmıştı.

Onun tırmanışa geçtiği dönem tam da Özal dönemine denk düştü. Hiç de tesadüfi olmayan bu denklik, Türkiye gerçeğinin paralelinde akan bir halk kahramanı yarattı.

İşi çok ciddiydi

O dönem adeta bir film gibiydi. Durum, o güne kadar bilindiklerin unutulup, yeni dünya düzeni içinde kendine yer arayan, bu çağ atlama girişiminde de aşağı takıp tökezleyen memleketin içinde yaşanan ekonomik ve kültürel açmazlardan kaynaklanıyordu.

Köyden kente göç, kentte varolma çabaları, kendine ters düşen değerlerle dalga geçerek bu zoraki ve yapay değişimi dalgaya almak, dalgaya alarak rahatlamak ve bir "vatandaş" olarak o da sistemin tüm avantajlarından mutlu azınlığın faydalandığı gibi pay almak...

Onun işi bunları güldürerek canlandırmak oldu. Evet, üstlendiği misyonu bu kadar ciddiydi.

Beyazperdede görülen kaba hatlı, çarpık dişleri görülen geniş gülümsemeli bu tipleme her dönemin, her yaştan insanına hitap edebildi.

"Salaktır ne yapsa yeridir!"

Hani o saf, beceriksiz, sakar hallerinde bile gözlerinde parlayan hin ışıltılarla filmin sonunda kazanan bir halk kahramanı portresi çizebildi. Tüm cinliklerini ve hinliklerini adeta "salak, inek" gibi adının önüne konularak vurgulanan sıfatlara sığınarak gerçekleştiriyordu.

"Delidir ne yapsa yeridir" misali, onun düştüğü biçare durumlar seyirciye hiç de abuk sabuk gelmiyordu. O kendi yarattığı bu "anormallik" şemsiyesi altında tüm istediklerini rahatça yapma olanağı bulabiliyordu.

Üstelik her seferinde işin içinden çıkmayı başarıyordu. Halkın onunla özdeşleşebilmesinin en önemli noktası da buydu, kasap, manav, patron, eş, çocuk, ya da sistemin doğrudan yarattığı baskılardan bunalmış bir "vatandaş" olarak paçayı sıyırabilen, en güçsüz ve çaresiz hallerinde bile karşısındakini yenmeye çalışan mücadeleci haliyle dileklerimizi gerçekleştirdi.

Bu başarısının ve popülerliğin altında yatan gerçek belki de sistemi hiç karşısına almamasıydı. Sosyo ekonomik koşullardan bunalmış bir vatandaşın çıkış noktası ararken mecburen "makbul olmayan" yollara başvurmasıydı belki yarattığı tiplemelerin hülasası. Ama filmin sonunda her nasılsa "insanlık sevgisi" ağır basıyor, sistem ihmal ettiği bu vatandaşına sahip çıkıyor ve mutlu sona ulaşılıyordu.

Propoganda dönemi

Film burada bitmedi. Kuşkusuz. Yaşanacak çok şey vardı daha. Uzun yıllar ona güldük.

Aslında özel yaşamında onun yüzü gülmezdi, "ciddi" bilinirdi. Oysa kameranın karşısında yıllarca güldürmeyi başardı. İnek Şaban tiplemesiyle belleklere kazınan, yıllarca halkın sevdiği, eski filmlerine gösterilen yoğun ve kesintisiz ilgi nedeniyle entelektüellerin sosyal bir fenomen olarak ele alma gereği duyduğu bir oyuncu olması ona 90'lı yılların TV ekranını açtı.

Ve belki de hayatının hatasını yaptı. Üniforma giydi. Bu kez üniformayı giymesi Politzei'de olduğu gibi doğrudan kara mizah için değil, dosdoğru kahramanı temsil etmek içindi. Ve eskiden yerden yere vurduğu otoriteyi bu kez bir başka yolla temsil etti. Üzerine uymadı bu üniforma, adeta kaydı. Halk yıllar sonraki bu Kemal Sunal'ı çok sevmedi. O, 90'ların trendi içinde eski filmleriyle varolmuştu ama varolan trend içinde yeni bir rüzgar estirememişti. Bir konuşmasında, "Bana otorite yakışmıyor, otoriteyi ne kadar tiye alsanız da halk bunu sevmiyor. Yanlış hareket ettim diyerek TV macerasının hayalkırıklığını özetleyecekti.

Yıllar sonra gelen Propoganda ile giydiği üniforma da filmin sonunda üzerinden kaymak zorunda kalmıştı. O otoritenin değil, halkın bir yansıması olamak zorundaydı.

Ve filmin sonu

Son filminin senaryosunu nasıl yazıldı bilinmez ama kendisinin böyle olmasını istemediği kesin. Acı bir film gibiydi olanlar; sanatçıları hiç ölmeyecekmişcesine bir yerlere koyduğumuz için midir bilinmez ama Kemal Sunal'ın öldüğüne inanamadık, inanmak istemedik. Gençti, 56 yaşındaydı. Sinemada kendine ikinci bir bahar yaratmaya çabalamıştı ki, hiç umulmadık, beklenmedik bir anda aramızdan ayrıldı.

Sunal'ın önünde gerçekleştirmeyi plandığı bir kaç sinema projesi daha vardı. Oyunculuk kariyerine tiyatro sahnesinde başlayan ve sadece Türk sinemasının değil Türkiye'nin bir sosyal fenomeni haline gelen Kemal Sunal'ın gidişi her ölüm gibi erken oldu. 

Filmleri (87)

Son filmleri

Propaganda
Propaganda

Yıl 1948 doğup büyüdüğü Hisli Hisar kasabasına, Gümrük Muhafaza Müdürü olarak dönen Mehdi ve çocuklu...

Saygılar Bizden
Saygılar Bizden

Türk yargı sisteminin ironik bir şekilde ti'ye alındığı dizi; rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, sorun...

Varyemez
Varyemez

Ragıp Elibol (Kemal Sunal) zengin ve cimri bir işadamıdır. Çocuklarının annesi Melek ile ayrılmış, D...

Filmografi

Sene Film adı
1972 Tatlı Dillim
1973 Canım Kardeşim Yolcu rolünde
1973 Güllü Geliyor Güllü Kiralik Katil (as Kemâl Sunâlp) rolünde
1973 Oh Olsun Fazil rolünde
1973 Yalancı Yarim Kemal rolünde
1974 Salak Milyoner Saffet rolünde
1974 Köyden İndim Şehire Saffet rolünde
1974 Mavi Boncuk
1974 Hasret
1974 Salako Salako rolünde
1975 Şaşkın Damat Apti rolünde
1975 Hanzo Hanzo / Cabbar rolünde
1975 Hababam Sınıfı İnek Saban rolünde
1975 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı İnek Şaban rolünde
1976 Kapıcılar Kralı Janitor Seyit rolünde
1976 Tosun Paşa Şaban / Fake Tosun Paşa rolünde
1976 Süt Kardeşler Şaban rolünde
1976 Sahte Kabadayı Kemal rolünde
1976 Hababam Sınıfı Uyanıyor İnek Şaban rolünde
1976 Meraklı Köfteci Köfteci rolünde
1977 Hababam Sınıfı Tatilde İnek Şaban rolünde
1977 İbo ile Güllüşah İbo rolünde
1977 Sakar Şakir Sakar Şakir rolünde
1977 Çöpçüler Kralı Abdi Şakrak rolünde
1977 Şaban Oğlu Şaban Şaban rolünde
1978 İnek Şaban Producer
1978 İnek Şaban Director
1978 İnek Şaban Şaban / Bülent rolünde
1978 Avanak Apdi Apdi rolünde
1978 Köşeyi Dönen Adam Adem rolünde
1978 Kibar Feyzo Feyzo rolünde
1978 İyi Aile Çocuğu Kemal / Cemal rolünde
1978 Yüz Numaralı Adam (100 Numaralı Adam) Şaban rolünde
1979 Umudumuz Şaban Ringo Şaban rolünde
1979 Şark Bülbülü Şaban Ballises rolünde
1979 Korkusuz Korkak Mülayim Sert (Bombacı Mülayim) rolünde
1979 Bekçiler Kralı Bekçi Şaban Özgüneş rolünde
1979 Dokunmayın Şabanıma Producer
1979 Dokunmayın Şabanıma Şaban rolünde
1980 Devlet Kuşu Mustafa rolünde
1980 Gerzek Şaban Osman / Seyfi rolünde
1980 Zübük İbrahim Zübükzade rolünde
1980 Gol Kralı Sait Sarıoğlu rolünde
1981 Üç Kağıtçı Rıfkı rolünde
1981 Davaro Memo rolünde
1981 Kanlı Nigar
1983 Tokatçı Osman rolünde
1983 Çarıklı Milyoner Bayram rolünde
1983 Doktor Civanım Kemal rolünde
1983 En Büyük Şaban Şaban rolünde
1983 Yedi Bela Hüsnü Hüsnü rolünde
1983 Kılıbık Kamil rolünde
1984 Postacı Adem rolünde
1984 Atla Gel Şaban Şaban rolünde
1984 Ortadirek Şaban Şaban rolünde
1984 Şabaniye Şaban/Şabaniye rolünde
1985 Keriz Zülfü rolünde
1985 Gurbetçi Şaban Şaban Yıldız rolünde
1985 Şaban Pabucu Yarım Şaban rolünde
1985 Sosyete Şaban Şaban Aga / Dilaver rolünde
1985 Katma Değer Şaban Şaban rolünde
1985 Şendul Şaban Şaban rolünde
1986 Yoksul Yoksul rolünde
1986 Deli Deli Küpeli Deli Kaymakam rolünde
1986 Davacı Yunus rolünde
1986 Tarzan Rıfkı Tarzan Rıfkı rolünde
1986 Garip Writer
1986 Garip Kemal rolünde
1987 Yakışıklı Selim rolünde
1987 Kiracı Kerim rolünde
1987 Japon İşi Veysel rolünde
1988 Polizei
1988 Uyanık Gazeteci Ali rolünde
1988 İnatçı Bayram rolünde
1988 Bıçkın Ali / Kemal Sunal rolünde
1988 Düttürü Dünya Mehmet rolünde
1988 Öğretmen Hüsnü Öğretmen rolünde
1988 Sevimli Hırsız Metin Mertoğlu rolünde
1989 Talih Kuşu Osman Abalı rolünde
1989 Zehir Hafiye Cemal rolünde
1989 Gülen Adam Yusuf Şaplak rolünde
1990 Koltuk Belası Zühtü rolünde
1990 Boynu Bükük Küheylan İbrahim Küheylan rolünde
1990 Abuk Sabuk 1 Film Ademoğlu Ali rolünde
1991 Varyemez Ragıp Elibol rolünde
1993 Saygılar Bizden Mübaşir Rıza rolünde
1999 Propaganda Mehdi rolünde


Kemal Sunal tüm albümleri (1 )

Sene Albüm adı
2015 Kemal Sunal'dan Türküler , Kemal Sunal ile birlikte çıkan, 11 şarkılık album.


İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Çok büyük oyncuydu.Üstün başarılarından dolayı onu tebrik ederim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Kemal Sunal süper bi oyuncuydu.Derslerinde çok başarılı değildi ama süper bi oyuncuydu.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  kemal sunal için yukarda çok güzel şekilde bir biyografi hazırlanmış emeği geçenlere teşekkür ediyorum bende tiyatroya emek vermiş bir genç olarak temennim kemal sunal gibi kalıcı yeteneklerin türk sinemasına kazandırılmasıdır. dikkat ederseniz son yıllarda artık oyunculuk zengin çocuklarının seçtiği bir meslek haline geldi. istanbulda hayatı idame etmenin zorlukları orta halli insanların bu işlerle uğraşmalarını büyük ölçüde etkilemekte ve hiç lakası olmayan insanlar oyunculuk yapmaktadır. bunlar sanat adına üzücü şeylerdir. kemal sunal için ne söylesek azdır kendisine hayranlık duyan bir oyuncuyum. dilerim sinemamıza sanat dünyamıza onun gibi kalıcı ve yetenekli oyuncular katılır sevigilerimle ümit çavuşoğlu izmir

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Kemal Sunal'in Sinemaya kattıkları unutulmaz Eserlerdir. Kemal Sunal'in farkı ortada: Dogal, Küfürsüz cok akıllıca yapılan Filmleri hepimizin 30-40 Yıldır unutamadigi ve hic bikmadan izleyebilecegi Eserleridir. Gercek bir Halk kahramani, gercek bir Sinema Sanatcisi. Aramizdan cok erken ayrilmasiyla Sinemada cok büyük bir bosluk bıraktı, O bosluk dolmayacak. Keske zamani geri alabilsek o yillari tekrar yasayabilsek, insallah öldükten sonra Kemal Sunal'in yanina giderim. Seni cok seviyoruz ve seni cok özlüyoruz büyük Üstad Kemal Sunal. Allah Rahmet Eylesin

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  kemal sunal büyük bir oyuncu olduğu için onla gurur duyuyorum ve onu çok sevdiğimize de inanıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  KEMAL SUNAL BIR DEVDI SANAT DUNYASININ UNUTULMAZI O OLMAZSA OLMAZIYDI... O BIZIM COCUGLUGUMUZUN BIR KAHRAMANIYDI ADETEN IYILERIN DOSTU KOTULERIN DUSMANI GIBI. SEN FOVKALADENIN FOVKUSUN SENI HIC UNUTMAYACAGIZ ALLAH RAHMET EYLESIN

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Kemal sunal olmez qehramandir. Ozu heyatda olmasada, gunlmeli filimleri iyle yawayir. Yaxwi ve merd insanlar hemwe tez kayb olur. Allah rehmet elesin.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  kemal sunal çok iyi adamdı ama ben doğmuşum o ölmüş biraz daha bekleseydi ya

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  şuan bu yorumu yazarken bile filmini izliorum oo çok önemli biri ayrıca isanları eleştirirken bu işi onların kalbini kırmadan yapması çok iii

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  kemal sunal ın 1 fılmını en az 10 kez ızlemısımdır ılk ızledıgum gun aldıgım tadı yıne alabılıyor olmam unun ne kadar kalıcı old. gostergesıdır

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bence kemal sunal çok iyi ve komik bir adamdı allah rahmet eğiesin

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  kemal sunal çok iyi bir oyuncuydu şu ana kadar izlediğim en beğendiğim filmi japon işi seni hiç unutmayacağız

 • Mehmet Avatar
  Mehmet - 1 yıl önce
  Merhabalar size ulaşabileceğim bir mail adresi var mıdır?

 • tfcshvvq Avatar
  tfcshvvq - 11 ay önce
  20

 • turkiclanguage Avatar
  turkiclanguage - 11 ay önce
  Büyük sanatçı

 • Tayyar Mutlu Avatar
  Tayyar Mutlu - 9 ay önce
  Kemal Sunal eski orjinal film arşivi satın almak isteyenler Recep Avatar
  Recep - 1 ay önce
  Bilgi alamak ☺️

 • Melek Avatar
  Melek - 3 hafta önce
  🤬😡🤬😡🤬😡🤬😡🤬😡☠💀☠💀☠💀☠💀👿👿😈😈😈😈💔💔💥💢💥💥💢💢💢💢💢💥💢💢💥💢💥💥👎👎👎👎👎👎👎👎👎🙏🙏🙏🙏


Kemal Sunal
Kemal Sunal