Kavvali

Kavvali, Hint Çişti sufilerinin müziği. Yaklaşık 700 yıllık bir geleneğe dayanır.

Bu makalenin ilgili olduğu konu başlıkları: kavvali, anadolu, güney asya, hindistan, mevlana, nusret fatih ali han, pakistan, sufizm, i̇ran, hindustani, emir kusrau dehlavi
Kavvali, Hint Çişti sufilerinin müziği. Yaklaşık 700 yıllık bir geleneğe dayanır. Önceleri günümüz Hindistan ve Pakistan topraklarındaki tekkelerde çalınmakta iken daha sonra uluslararası ilgi gördü. Özellikle Nusret Fatih Ali Han`ın farklı milletlerden müzisyenlerle gerçekleştirdiği çalışmaları, kavvali müziğin ün kazanmasına neden oldu. Dinleyiciler ve müzisyenlerin kavvali çalınırken bir tür vecd durumunda geçtiği, kendilerini Tanrı ile bir hissettikleri söylenir.

Kavvali, 13. yy`da Emir Kusrau Dehlavi tarafından İran ve Güney Asya müzik geleneklerinin birleştirilmesiyle, Hindustani klasik müzik geleneğiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Mevlana`nın Anadolu`ya getirdiği ``Sema`` müziğiyle bazı benzerlikler taşır.

Kavvali müzik genelde ikiye ayrılır: ``Hamd`` veya ``menkibat`` denilen dini müzik ve ``gazel`` denilen, aşk ve şarap gibi din dışı konuları ele alan müzik.

Bir kavvali topluluğu genellikle dokuz kişiden oluşur: Org çalan iki ana şarkıcı, nakaratları söyleyen ve el çırparak tempo tutan beş şarkıcı, bir tabla çalıcı ve bir tamburcu. Şarkılar onbeş dakika kadar sürer ve belli bir sıra düzen eder.

Kaynakça

``Fransızca Vikipedi``, Qawwali maddesi, 3 Nisan 2007, 22:00 sürümü.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

anadolu güney asya hindistan mevlana nusret fatih ali han pakistan sufizm i̇ran hindustani emir kusrau dehlavi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Okuma Önerileri