--}}

Karo

Karo, kiremit, seramik, doğal taş, metal ya da cam gibi sert malzemelerden üretilmiş parçalardır. Genellikle çatılarda, yerlerde ve duvarlarda kullanılır.Karo, seramik, doğal taş, metal ya da cam gibi sert malzemelerden üretilmiş parçalardır.

Genellikle çatılarda, yerlerde ve duvarlarda kullanılır. Bir diğer kullanım alanı ise tavanlar olup, perlit, ahşap ve değişik malzemelerden yapılabilmektedir.

Çatılarda kullanılan fırınlanmış kil anlamınnda kullanılmaya başlanan karo, Fransızca ``tuile``, kelimesinden türemiş olup, Latin dillerine ``tegula`` olarak geçmiştir. Sonra da "Tile" olarak yerini bulmuştur.

Ağırlıkla sırlı sert seramikten yapılmış olan karolar yanında cam, mermer, granit ve doğal taşlarda kullanılmaktadır.Genellikle duvar ve yer kaplamasında kullanılır. Bunlardan kare parçalar oluşturularak mozaik haline getirilebilir.

Son 20 yılda, gelişen teknolojiye bağlı olarak porselen karolar ve cam karoların seri olarak üretimi artmıştır. Buna bağlı olarak da üretim, işleme ve paketleme otomatik hale gelmiştir. Kesmede elmas kullanımı ise işlemeyi kolaylaştıran diğer bir etkendir. Bunlara bağlı olarak karo kullanımı zincir yapı marketlerle hızlı ve yagın biçimde üreticiye ulaşmaya başlamıştır. DSAN U.S. Ceramic Tile Demand Index gostermektedir ki, 2000-2005 periyodunda dünyada pazar %5.5 büyümüştür. Yine aynı periyodda granit %14, mermer ise %10.5 büyümüştür. Amerika seramik karo pazarı 3 milyon USD`nin üzerindedir.

Çatı Kaplama

çatı kiremitler] Çatı kaplama karoları yağmurdan koruma amaçlı tasarlanırlar. Genellikle kil ve doğal taş kullanılmakla birlikte beton ya da plastik kökenli malzemeler de kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca kilden yapılmış ve sırlı kiremitler de kullanılır.

Yer ve Duvar Karoları

Çoğunlukla seramik ve doğal taş olmakla birlikte, teknolojinin ilerlemesi ile cam karolar da teknik ve görsel olarak iyi bir konuma gelmiştir. Seramik yer ve duvar karoları toprağın preslerde şekillendirilmesinden sonra renklendirilmiş sır ve baskılar ile zenginleştirilip pişirilmesi ile elde edilir.

Seramik yer ve duvar karoları şu şekilde gruplanabilir:
  • Seramik yer karoları
  • Seramik duvar karoları (Türkiye`de fayans da denilmektedir.)
  • Porselen yer karoları (Sırlı ve granit olarak bilinen sırsız olarak üretilirler.)
  • Dekorlu yer ve duvar seramikleri (Üretimi tamamlanmış yer ve duvar seramiklerine dekorlama işlemi yapılır.)


Tavan Karoları

Tavanlarda kullanılan karolar genellikle hafif malzemelerden yapılmaktadır. Çelik ızgara, strafor, ahşap , alçı gibi malzemelerden yapılır. Aynı zamanda ısı ve ses izolasyonu sağlamaktadırlar.

(1385) between the Portuguese and Castillian armies. Lisboa, Pavilhí£o Carlos Lopes.]

Dekoratif Karolar

.]

Dekorlu karolara yer ve duvar seramikleri üzerinde ya da seramikten oluşturulmuş mozaiklerde rastamak mümkündür. Bunlar yer duvar ya da tavanlarda kullanılabilmektedir. Pompei`deki duvar resimleri ya da Zeugma tablosu bu grupta düşünülebilir.

İlgili Diğer KonularKaynaklarDış KaynaklarRoofs Mosaic Building materials

Link FA|pt Tuule

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Karo

İngilizce Karo kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Karo, apellido s. arbusto que da hojas brillantes de suave y blanco lado posterior y flores rojas (nativo de Nueva Zelandia)

Karo

İngilizce Karo kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Karo ou Caro, nom de famille n. karo, petit arbre ou arbuste au feuillage persistant, originaire de Nouvelle-Zélande aux fleurs rouges et odorantes

Karo

İngilizce Karo kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Karo, Nachname n. Karo, Busch mit glänzenden Blätter und einer weichen weißen Unterseite und rote Blüten (heimisch in Neuseeland)

Karo

İngilizce Karo kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Karo (cognome) s. cespuglio caratterizzato da foglie lucenti e fiori rossi originario della nuova Zelanda

Karo

İngilizce Karo kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Karo, sobrenome s. arbusto nativo da Nova Zelândia

Karo

Fransızca Karo kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Karo, family name

Karo

Almanca Karo kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. shrub that produces shiny leaves with a soft white underside and red flowers (native to New Zealand)

Karo

Türkçe Karo kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. shrub that produces shiny leaves with a soft white underside and red flowers (native to New Zealand) n. checker, one of the squares of a checkered pattern, piece used in checkers, square, four sided geometric figure n. Karo, family name

Karo

İngilizce Karo kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Karo (familienaam) zn. struik met glanzende bladeren met zachte witte onderkant en rode bloemen (afkomstig uit Nieuw Zeeland)

Karo

n. family name n. shrub that produces shiny leaves with a soft white underside and red flowers (native to New Zealand) n. checker, one of the squares of a checkered pattern, piece used in checkers, square, four sided geometric figure

Karo

Almanca Karo kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
ruit ,ruiten*Karte ,ruitje

Karo

oyun kâğıtlarının küçük, kırmızı, baklava biçimli benekli olanı, orya. beton, seramik, granit vb.'den yapılmış dört köşe döşeme taşı.

Karo

Almanca Karo kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. carreau (m)

Karo

Almanca Karo kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. quadro (m), quadro: quadri (pl)

Karo

Almanca Karo kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. oros (pl), casilla (f), cuadrado (m), cuadro en la materia (m), diamante (m)

Karo

Almanca Karo kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. kare (n), karo (n)

Karo

Türkçe Karo kelimesinin Fransızca karşılığı.
(iskambil) carreau [le]

Karo

Türkçe Karo kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Eckstein, Karo, Raute

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karo
Karo