Karluk Devleti

Karluk Devleti, 766-1215 yılları arasında, Orta Asya`da kurulmuş olan Türk devletidir. Devletin merkezi Balasagun idi. Karluk Türkleri bir süre Göktürk Devleti`ne bağlı olarak varlıklarını sürdürdüler.

} Karluk Devleti, 766-1215 yılları arasında, Orta Asya`da kurulmuş olan Türk devletidir.

Devletin merkezi Balasagun idi. Karluk Türkleri bir süre Göktürk Devleti`ne bağlı olarak varlıklarını sürdürdüler. Göktürkler`in dağılmasının ardından Çin`e direndiler ve kendi devletlerini kurdular. Türgeşler`in hakimiyetine son verdiler; onların topraklarını ele geçirdiler. Bu gelişme onları İslam ordularıyla karşı karşıya getirdi. Aynı tarihlerde Çin İmparatorluğu, Müslümanları durdurmak için büyük bir sefer başlatmıştı. Karluklar henüz Müslüman olmamalarına rağmen İslam ordularının yanında yer aldılar. Türk-Arap orduları, 751 yılındaki Talas Savaşı`nda, Çinliler`e karşı kesin bir zafer kazandı. İslam dinini kabul eden ilk Türki topluluk oldular. İlk Müslüman Türki devlet olan Karahanlılar`ın kuruluşunda rol oynadılar.

Karluklar, bir Türk boyudur. Cengiz Han`ın istilası sonucu öbür Türk boylarıyla karışmıştır. Bugün Özbek Türklerinin atalarından biri de Karluklar`dır. Direnişçi bir Türk boyu olmasına rağmen Cengiz Han`a yetersizlikten yenilmişlerdir. Ama bir kaç yıl sonra cengiz impatorluğu kurulmuş ve sınırları hiç kimse hayret etmedigi sınır olmuş ve 1277 yılında cengiz impatorluğu parçalandı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karluk Devleti
Karluk Devleti