--}}

Karl Benz

Karl Friedrich Benz (26 Kasım 1844 – 4 Nisan 1929) Alman motor tasarımcısı ve otomotiv mühendisi, yaygın olarak benzinle çalışan otomobilin mucidi olarak bilinir. Çağdaşları olan diğer Alman mucitler olan Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ile aynı anda aynı proje üzerinde çalışmışlardır, ancak Benz önce çalışmasının, ardından da içten yanmalı motorun otomobillere uygulanabilirliğini sağlayan bütün süreçlerin patentini almıştır. Karl Benz 1878`de tasarladığı ilk motorunun patentini 1879`da almıştır.

Benz 1885`te dünyanın satmak amacıyla üretilen ve benzin motoruyla çalışan ilk otomobili olan ``Motorwagen`i`` üretti. Üç tekerlekli, önden döndürülen bu arabada motor arka tarafta, yolcuların tam altındaydı. Diğer icatları arasında, karbüratör, gaz/fren sistemi, bir pilden elektrostatik kıvılcımlanmayla ateşleme sistemi, buji , debriyaj, vites değiştirme sistemi, ve radyatör vardır.

Karl Benz 1896`da boxer tipi motoru tasarlamış ve gene aynı yıl patentini almıştır. Bu motor hala motorsporlarında hala temel tasarım prensibi olarak kullanılır.

Benz ayrıca ``Daimler-Benz``, ``Mercedes-Benz``, ve ``DaimlerChrysler`` şirketlerinin atası olan ``Benz Şirketini de kurmuştur. Ölmeden önce icatlarının sayesinde olan 1920lerdeki otomobil patlamasını görebilmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.