--}}

Kana Bombardımanı

Kana Katliamı, 30 Temmuz 2006'da İsrail Hava Kuvvetleri tarafından Güney Lübnan'daki Kana köyünde üç katlı bir binanın bombalanması olayı. Haber kaynaklarından gelen ilk bilgiler 37'si çocuk, 60 sivilin öldüğünü duyurmuştu, ancak daha sonra 16'sı çocuk 28 sivilin öldüğü ortaya çıktı.

style="text-align:center;" bgcolor="lightgreen" align="center"
style="text-align:left; font-size:90%;" | style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;" style="text-align:left; font-size:x-small;"
Kana saldırısında ölenler
1. Ahmad Mahmud Şalhub, 55.
2. İbrahim Haşim, 65.
3. Hasna` Haşim, 75.
4. `Ali Ahmad Haşim, 3.
5. `Abbas Ahmad Haşim, 9 months.
6. Hura` Muhammad Kasım Şalhub, 12.
7. Mahdi Mahmud Haşim, 68.
8. Zahra Muhammad Kasım Şalhub, 2.
9. İbrahim Ahmad Haşim, 7.
10. Ja`far Mahmud Haşim, 10.
11. Lina Muhammad Mahmud Şalhub, 30.
12. Nabila `Ali Amin Şalhub, 40.
13. `Ula Ahmad Mahmud Şalhub, 25.
14. Khadija `Ali Yusif, 31.
15. Taysir `Ali Şalhub, 39.
16. Zaynab Muhammad `Ali Amin Şalhub, 6.
17. Fatima Muhammad Haşim, 4.
18. `Ali Ahmad Mahmud Şalhub, 17.
19. Maryam Hasan Muhsin, 30.
20. Afaf al-Zabad, 45.
21. Yahya Muhammad Kasım Şalhub, 9.
22. `Ali Muhammad Kassim Şalhub, 10.
23. Yusif Ahmad Mahmud Şalhub, 6.
24. Qassim Samih Şalhub, 9.
25. Hussain Ahmad Haşim, 12.
26. Qassim Muhammad Şalhub, 7.
27. Raqiyya Mahmud Şalhub, 7.
28. Raqiyya Muhammad Haşim, unknown.
``Kaynak``: Human Rights Watch


Kana Katliamı, 30 Temmuz 2006`da İsrail Hava Kuvvetleri tarafından Güney Lübnan`daki Kana köyünde üç katlı bir binanın bombalanması olayı.

Haber kaynaklarından gelen ilk bilgiler 37`si çocuk, 60 sivilin öldüğünü duyurmuştu, ancak daha sonra 16`sı çocuk 28 kişinin öldüğü ortaya çıktı. İsrail Ordusu bombalamanın sebebini, Hizbullah militanlarınca bu binadan İsrail`in kuzeyini vuran Katyuşa roketlerinin ateşlenmiş olması olarak açıkladı. Bir sivil savunma görevlisinin kucağına aldığı mavi emzikli bebek cesedi fotoğrafı "katliam"ın simgesi oldu. Olay dünyada büyük yankı buldu.Lübnan-taslak İsrail-taslak savaş-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kana Bombardımanı
Kana bombardımanı