--}}

Kalan Müzik

Kalan Müzik, 1991 yılında Hasan Saltık tarafından kuruldu. Kuruluş amacı az bilinen kültürleri ve müzik türlerini bir arşiv halinde toplayıp müzik piyasasında bu birikime bir pazar yaratmak olarak özetlenebilir.

Kalan Müzik 1991 yılında Hasan Saltuk tarafından kuruldu.

Kuruluş amacı az bilinen kültürleri ve müzik türlerini bir arşiv halinde toplayıp müzik piyasında bu birikime bir pazar yaratmak olarak özetlenebilir. Kalan müziğin müzik piyasasındaki bugünkü farklı konumu da bu amacın farklılığından kaynaklanıyor.

Bu farklı amaç öncelikle 78 devirli taşplakların temizlenerek yeniden basımını getirdi gündeme ve Kalan bunu Türkiye`de ilk gerçekleştiren kurum olma özelliğini de kazandı. Geçmişte kalan tangoların yeniden günümüz müzik severlerine sunulduğu Seyyan Hanım`ın Tangoları albümü bu dizinin ilkiydi ve bunu Klasik Türk Müziği`nin hazineleri takip etti. Tanburi Cemil Bey, Şükrü Tunar, Udi Hrant, Yorgo Bacanos, Gazeller, İstanbul`un Hanımları ve niceleri.

Kalan Müzik arşiv çalışmaları yavaş yavaş oluşmaya başlamıştı ki, ikinci bir yaklaşım Kalan ismindeki bütünlüğü tamamladı. Tarihsel önemi açısından akademik alanda ilgi gören ve uluslararası etnomüzikoloji çalışmaları açısından hayli önemli olan unutulmaya yüz tutmuş birçok kayıt derlenerek yeniden basılmaya başlandı. Bunu yaparken de konusunda uzman çok sayıda müzikolog ve bilim adamının yardımına başvuruldu. Arşiv serisi bu şekilde oluştu. Pomak göçmenlerinden Sadettin Kaynak`a, Münir Nurettin Selçuk`tan Hacı Taşan`a uzanan geniş bir arşiv müzik severlerin beğenisine sunuldu.

Kalan Müzik, eski değerlerin yanı sıra günümüzün değerli yapıtlarınin da güzel eserler sunmasına imkan tanınmaktadır. Erkan Oğur, İsmail Demircioğlu, Tolga Çandar, Grup Yorum, Kardeş Türküler ve benzerleri Kalan Müzik aracılığıyla eserlerini müzikseverlere ulaştırmaktadırlar.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.