Kızılkaya

Kızılkaya, Orta Karadeniz bölgesinde Ünye yakınlarında yer alan tepe. Canik Dağları`nın uzantısıdır. Güneybatı-kuzeydoğu istikametinde uzanır. En yüksek noktası 395 metredir.

Kızılkaya, Orta Karadeniz bölgesinde Ünye yakınlarında yer alan tepe. Canik Dağları`nın uzantısıdır. Güneybatı-kuzeydoğu istikametinde uzanır. En yüksek noktası 395 metredir.

Zirvenin denize uzaklığı 3.5 km, Ünye şehir merkezine uzaklığı 5 km kadardır. Zirvesi 41.06.30 kuzey enlemi ve 37.13.45 doğu boylamında yer alır. Doğusunda Kalealtı/Tabakhane Deresi, batısında Cüri Irmağı bulunur. Volkanik bir tepe üzerinde yer alan Ünye Kalesi de Kızılkaya`nın 1.5 km güneydoğusundadır.

Kızılkaya, adını aldığı doğu yönündeki kızıl renkli kayalık uçurum kısmı haricinde tümüyle ormanla kaplıdır. Tabii bitki örtüsü karadeniz bölgesine has yaprak döken ağaçlar ve çeşitli maki bitkileridir. Orman müdürlüğü 1960`lı yıllardan itibaren Kızılkaya ve çevresinde planlı bir ağaçlardırma faaliyeti de yapmış, böylece tepede ve çevrede geniş bir çam ormanı da oluşmuştur.

Kızılkaya`nın kuzeydoğu istikametine tabii uzantısı Ünye merkezinde Çakırtepe ile son bulur. Aynı uzantının üzerinde ünlü Türk şair ve mutasavvıfı Yunus Emre`ye ait türbe bulunmaktadır. Türbeye ve bulunduğu mevkie "Şeyh Yunus"tan muharref olarak "Şehnuz" adı verilmektedir. Türbe önemli bir ziyaret ve mesire yeri olup Ünye ve Türkiye`nin her yerinden ziyaretçiler gelmektedir. Ünye Belediyesi Şehnuz ve çevresinde düzenleme yapmış, bu arada türbe ve çevresindeki tarihi mezar taşları tümüyle tahrip edilmiştir. Ayrıca, tarihi Selçuklulara kadar uzanan mezarlık yeniden parsellenerek mezar yeri isteyenlere satılmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.