--}}

Kırklar Cemi

Kırklar Cemi, Alevilik ve Bektaşilik'te önemsenen Muhammed'in, Mirac'a çıktığı gün yaptığı söylenilen toplu ibadettir . Buyruk'ta anlatılana göre: Muhammed atı Burak ile Mirac'a çıktığı gün Tanrı ile doksan bin kelam konuşur.

düzenle|Şubat 2008 İslam Alevilik Kırklar Cemi, Alevilik ve Bektaşilik`te önemsenen Muhammed`in, Mirac`a çıktığı gün yaptığı söylenilen toplu ibadet.

Buyruk`ta anlatılana göre: Muhammed atı Burak ile Mirac`a çıktığı gün Tanrı ile doksan bin kelam konuşur. Bunun otuz bini hakikatli sır olarak Ali`de kalır. Muhammed`e Mirac`da bal, elma ve süt verilir. Bal aşkı, sevgiyi, elma ise dostluğu temsil eder. Mhammed`in önüne bir aslan çıkar.

Muhammed gaipten bi ses duyar: "Parmağındaki yüzüğü aslanın ağzına atması" istenir. Böylece Muhammed aslan atlatır ve Tanrı ile görüşür. Şehre dönerken yolda bir dergaha rastlar.

Kapyı çalar içerden: "Kimsiniz*" diye sorarlar.

Muhammed:

"Ben peygamberim içeriye girmek istiyorum" der. İçeriden: "Peygamberliğini git ümmetine yap. Bizim aramıza peygamber sığmaz"

diye cevap gelir.

Muhammed ayrlrken ine gaipden bir ses ayrılmamasını kapyı tekrar çalıp yeniden farklı bir şekilde yanıtlamasını söyler.

Bu sefer Muhammed:

"Bende sizden biriyim. Bir insanım. Sizi görmek istedim" der. Bu sefer kapı açılır. "Hoşgeldin sefa getirdin, uğur getirdin" diye kaşlanır.

İçeride 17`si kadın 22`si erkek tam 39 kişi vardır. Muhammet`e yer gösterilir. O`da gösterilen yere oturur. Ali`de meclistedir. Muhammet tesadüfen Ali`nin yanına oturur. Muhammet sorar.

"Size kimler denir?" der.

"Bize Kırklar denir" diye yanıt alır.

"Ama burada 39 kişi saydım" der.

"Selman-ı Pak Can Parstadır"denir.

"Peki sizin ulunuz, büyüğünüz, küçüğünüz kim" diye sorar Muhammet. Gelen yanıt şöyle olur: "Bizim küçüğümüz, büyüğümüz yoktur. Küçüğümüz de uludur, büyüğümüz de uludur. Birimiz kırkımız, kırkımız birimizdir" denir. Bunun üstüne Muhammet meclisten bunu kendilerine kanıtlamalarını söyler.

O sırada Ali kolunu uzatır ve gömleğini sıyırır. İçlerinden biri "destur" diyerek bıçağın ucu ile kolunu hafif kanatır. Kolundan bir damla kan akar. Onu, her can`ın kolundan birer damla kanın gelmesi izler. 40. canın bir damla kanı da pencereden içeri gelir. Bu ise Selman-ı Pak`ın kanıdır. Sonra Ali kolunu bağlar, hepsinin kanaması durur.

Büyük bir coşku ile vecd halinde semah dönülürken Muhammet`in başından sarığı (imamesi) düşer. Kırk parçaya bölünür. Kırklar parçaları bellerine bağlarlar, kemerbest olurlar. Muhammet, Kırklar Meclisi`ne pirlerini sorar. "Pirimiz Ali`dir" derler.

Böylece, Muhammet, Ali`nin de orada olduğunu öğrenmiş olur. Ali, Muhammet`in yanına gelir. Muhammet Ali`nin parmağında, Mirac`a giderken "aslana" verdiği yüzüğü (hatemi) görür. Ali`ye sarılır, O`nu bağrına basar.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kırklar Cemi
Kırklar Cemi