--}}

Kürt

Kürtler, aslen Irak, İran, Türkiye ve Suriye'de yaşayan, hint-aryan kökenli yaklaşık 18-27 milyon kişiden oluşan etnik gruba mensup kişilerdir.Kürt halkı`nın kesin olarak kişi sayısı belli değildir.Ayrıca eski SSCB ülkeleri ve Lübnan ile Kuveyt'te de Kürt toplulukları yer alır. Afganistan'da Kabil yakınlarındaki antik Kürt topluluğu bu ülkeyi 1970'lerdeki Afgan İç Savaşı sırasında terk etmiştir.

Kürtler, Irak, İran, Türkiye ve Suriye'de yaşayan, İran kökenli yaklaşık 25 milyon kişiden oluşan etnik gruba mensup kişilerdir. Ayrıca eski SSCB ülkeleri ve Lübnan ile Kuveyt'te de Kürt toplulukları yer alır. Afganistan'da Kabil yakınlarındaki antik Kürt topluluğu bu ülkeyi 1970'lerdeki Afgan İç Savaşı sırasında terk etmiştir. Kürtlerin çoğunluğu Sünni Müslümandır. İran'da yaşayan Kürtlerinin çoğunluğu ise Şii'dir.

Kürtler içerisinde sadece Türkiye'de yaşayan Kürtler nüfus olarak önemli bir çoğunluğu oluştururlar. Türkiye'deki Kürtlerin önemli bir kısmı Anadolu'nun güney doğusunda yaşamaktadır. Son yıllarda bu bölgeden ülkenin, İstanbul, Adana, İzmir, Bursa ve Mersin gibi büyük şehirlerine göç etmişlerdir. Aynı zamanda pek çok Kürt Batı Avrupa ülklerine göç etmiştir.

Tanınmış bazı Kürtler

Dr.Nuri Dersimi (Veteriner/Yazar) Celal Talabani (Irak Cumhurbaşkanı) Molla Mustafa Barzani (KDP Kurucusu) Mesud Barzani (KDP Başkanı) İbrahim Tatlıses (Müzisyen) Şivan Perwer (Müzisyen) Celadet Bedirhan ( Hoybun Örgüt Kurucusu) Abdullah Öcalan (PKK Terör Örgütünün Kurucusu) Leyla Zana (Eski DEP Milletvekili) İbrahim Güçlü (Politikacı) Kemal Burkay (PSK Genelbaşkanı) Yıldız Tilbe (Ses Sanatçısı) Yılmaz Erdoğan (Aktör, Yazar) Gazi Muhammet (Mahabat Kürdistan Cumhuriyeti Başkanı) Diyap Ağa (Tunceli Milletvekili) Gangozade Hasan Hayri (Osmanlı Meclis-i Mebusan, Dersim(Tunceli) Mebusu)

Daha detaylı bilgi edinmek için Kürtler konu başlığını inceleyiniz.

Diğer anlamları

Kürt

Türkçe Kürt kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Kurt] n. male first name; family name
n. Kurt, male first name
v. choose, pick, select
n. Kurdish

Kürt

Türkçe Kürt kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kurde

Kürt

Ön Asya'da yaşayan bir topluluk ve bu topluluktan olan kimse.


İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    yayinlanan bilgi icin tesekkür, ama bazi yanlis yani baglantisi olmayan kelimeler konulnus, yani öcalan( baskanliginda ki pkk terör degildir ama örgüt grubuna girer.) cünki terör mahsum insanlarin malina ve canina zarar vermektir. düzeltirseniz memnun oluruz. saygilar

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kürt
Kürt