--}}

Kötülük Çiçekleri

``Kötülük Çiçekleri`` (Orjinal adı:Les Fleurs du mal; tam tercümesi: "Şeytan`ın Çiçekleri") Fransız şiirinde önemli bir yeri vardır. Charles Baudelaire tarafından yazılmıştır. İlk olarak 1857`de Fransa`da yayımlanmıştır.

Kötülük Çiçekleri`` (Orjinal adı:Les Fleurs du mal; tam tercümesi: "Şeytan`ın Çiçekleri") Fransız şiirinde önemli bir yeri vardır. Charles Baudelaire tarafından yazılmıştır. İlk olarak 1857`de Fransa`da yayımlanmıştır.

Eserdeki şiirlerin ana teması genel olarak melankoli, Şeytan ve erotizm üzerinedir.

Eserin ilk baskısı temel olarak 5 kısma ayrılmıştır:
 * Spleen et Idí©al (Melankoli ve Mükemmeliyet)
 * Fleurs du mal ( Çiçekleri)
 * Rí©volte (İsyan)
 * Le Vin (Şarap)
 * La Mort (Ölüm)


Şair ve yayıncıya, İkinci İmparatorluk rejimi tarafından eserin "toplumsal değerleri aşağılaması" nedeniyle dava açıldı. Bu davanın sonucunda Charles Baudelaire 300 Frank para cezasına çarptırıldı. Eserdeki 6 şiir, Fransa`da 1949`a kadar yasaklandı. Bu sırada Victor Hugo kitaptaki "Le Cygne (Kuğu)" adlı şiirin yazın dünyasına yeni bir soluk getirdiğini açıkladı. Temyizin sonucuyla 1861`de 32 şiirin daha eklendiği, yasaklanan 6 şiirin kaldırıldığı ve yeni bir kısmın; "Tableaux Parisiens (Paris Tabloları)" dahil edildiği 2. bir baskı yayımlandı. Charles Baudelaire`in ölümünden sonra 1868`de önsözünü Thí©ophile Gautier`nin yazdığı ve bazı yayınlanmamış şiirleri içeren 3. bir baskısı yayınlandı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.