--}}

Köppen Iklim Sınıflandırması

Köppen iklim sınıflandırması, tüm dünyada en sık kullanılan iklim sınıflandırma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem 1900'lü yıllarda Alman klimatolog Wladimir Köppen tarafından ortaya atılmış ve 1918 ile 1936 yılları arasında yine Köppen tarafından büyük ölçüde geliştirilmiştir. Köppen'ın sınıflandırma yönetimine göre bir çevrenin doğal bitki örtüsü, o yörenin iklimini açıklamak için en iyi değerlendirme aracıdır. Bu nedenle Köppen iklim bölgelerini ayırırken bitki örtüsünün dağılışını göz önüne a

Köppen iklim sınıflandırması, tüm dünyada en sık kullanılan iklim sınıflandırma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem 1900'lü yıllarda Alman klimatolog Wladimir Köppen tarafından ortaya atılmış ve 1918 ile 1936 yılları arasında yine Köppen tarafından büyük ölçüde geliştirilmiştir. Köppen'ın sınıflandırma yönetimine göre bir çevrenin doğal bitki örtüsü, o yörenin iklimini açıklamak için en iyi değerlendirme aracıdır. Bu nedenle Köppen iklim bölgelerini ayırırken bitki örtüsünün dağılışını göz önüne almıştır. Köppen sınıflandırması bir bölgenin yıllık ve aylık sıcaklık ortalaması ile yağış miktarını hesaplayarak iklim bölgelerinin sınırlarını çizer. Ana bölümler

A grubu iklim bölgeleri

Tropikal iklim bölgesi: * Af: Tropikal yağmur ormanı iklimi (Örn. Kongo) * An: Tropikal muson iklimi (Örn. Batı Hindistan) * Aw: Tropikal nemli iklim ve savan iklimi (Örn. Sudan)

B grubu iklim bölgeleri

Kurak iklim bölgesi: * BSh: Sıcak step iklimi (Örn. Endülüs) * BSk: Soğuk step iklimi (Örn. Gobi Çölü, Orta, Doğu ve Güneydoğu Türkiye) * BWh: Sıcak çöl iklimi (Örn. Arabistan) * BWk: Soğuk çöl iklimi (Örn. Atakama Çölü)

C grubu iklim bölgeleri

Astropikal iklim bölgesi: * Cwa, Cwb: Kışları kurak astropikal iklim (Örn. Kuzey Hindistan) * Csa, Csb: Akdeniz iklimi (Örn. Batı ve Güney Türkiye, Yunanistan, Portekiz) * Cfa: Her mevsim yağışlı astropikal iklim (Örn. Orta ve Güney Japonya, Doğu Avustralya) * Cfb, Cfc: Ilıman okyanusal iklim (Örn. İngiltere, İzlanda, Kuzey Türkiye)

D grubu iklim bölgeleri

Karasal iklim bölgesi: * Dwa, Dwb, Dwc, Dwd: Kışları kurak karasal iklim (Örn. Doğu Rusya, Kuzeydoğu Çin) * Dfa, Dfb, Dfc, Dfd: Her mevsim yağışlı karasal iklim (Örn. Rusya) * Dsa, Dsb, Dsc, Dsd: Yazları kurak karasal karasal iklim (Örn. Orta ve Doğu Türkiye)

E grubu iklim bölgeleri

Soğuk iklim bölgesi: * ET: Tundra iklimi (Örn. Kuzey Sibirya, Kuzey Kandada) * EF: Kutup iklimi (Örn. Antarktika, Grönland)

Sıcaklık ölçüsü

* i — aşırı sıcak: Ortalama aylık sıcaklık 35°C ve üstü * h — çok sıcak: 28 ile 34.9°C * a — sıcak: 23 ile 27.9°C * b — ılık: 18 ile 22.9°C * l — ılıman: 10 ile 17.9°C * k — serin: 0.1 ile 9.9°C * o — soğuk: −9.9 ile 0°C * c — çok soğuk: −24.9 ile −10°C * d — aşırı soğuk: −39.9 ile −25°C * e — son derece soğuk: −40°C ve altı

Notlar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Köppen Iklim Sınıflandırması
Köppen iklim sınıflandırması