--}}

Julius Caesar (oyun)

Julius Caesar tanınmış İngiliz oyun yazarı William Shakespeare tarafından 1599'da yazılmış bir trajedi oyunudur.Julius Caesar`` tanınmış İngiliz yazarı William Shakespeare tarafından yazılmış bir trajedi oyunudur.

Konusu

Bu oyun Roma Cumhuriyetinde son büyük lider olan ve bir diktator olması Roma Senatosu tarafından kabul edilmiş olan Jül Sezar aleyhinde bir komplonun düzenlemesi, bu komplo sonucu Jül Sezar`in katledilmesi ve bu siyasal katlin ortaya doğurduğu cok ciddi sonuçlardır.

Julius Ceaser antik Roma tarihini gerçeklerini inceleyen birkaç Shakespeare oyunlarından birisidir. (Digerleri Coriolanus ve Antoni ve Kleopatradir.) Bu oyunun ilk defa 1599`de Shakespeare tarafından oynandığına dair inandırıcı belgeler bulunmaktadır. Julius Ceaser bir kitap olarak 1623de basılmış ve `Birinci Folyo` adı ile bilinen bu yayın bütün diğer baskılara kaynak olmuştur.

Oyunun ismi ``Julius Ceaser`` olmakla beraber, oyunda en önemli karekter Jül Sezar değildir ve o oyunun üçüncü sahnesinde ölür ve böylece oyunun sadece ilk üç sahnesinde görülür. Oyunun asıl kahramanı Marcus Brutus olup; oyunda merkezsel olarak işlenen psikolojik temalar Brutus`un yaşamı için seçmiş olduğu üç ana psikolojik öğe olan şeref, vatanseverlik ve dostluk prensiplerinin nasıl birbirleri ile rakip olup çeliştikleri ve bir kişinin bu rakip prensiplari nasıl uzlaştırmaya çalışıp dogru veya yanlış bir karar alabileceğidir.

Film Uyarlamaları

 • ``Julius Caesar`` (1949 film): David Bradley uyarlaması. Başrollerde Antoni olarak Charlton Heston, Brutus olarak David Bradley ve Sezar olarak Harold Tasker.
 • ``Julius Caesar`` (1953 film): Joseph L. Mankiewicz uyarlaması. Başrollerde Antoni olarak Marlon Brando, Brutus olarak James Mason, Cassius olarak John Gielgud ve Sezar olarak Louis Calhern.
 • ``Carry On Cleo`` (1965 film): İngiliz yapımı güldürücü ve hicivci adaptasyon. Gerald Thomas uyarlaması. Başrollerde Anroni olarak Sid James, Sezar olarak ve Kloepatra olarak Amanda Barrie.
 • ``Julius Caesar`` (1970 film): Başrollerde Antoni olarak Charlton Heston, Brutus olarak Jason Robards ve Sezar olarak John Gielgud.
 • ``BBC Televizon Shakespeare Julius Caesar`` (1979 Televizyon filmi)
 • ``Anime Shakespeare Julius Caesar`` (1994 Televizyon için anime film): İngiliz ve Rus karma yapım. Yori Kulakov uyarlaması. Sezar`ı seslendiren Jos Ackland.


Türkçe`ye Çeviriler

 • Julsezar. (Kapakta ayrıca Latin harfleriyle JULIUS Cí‰SAR.) Çev. Abdullah Cevdet. Mısır: Matbaa-i ictihad, 1908.
 • Jules Cí©sar (Jül Sezar). Çev. Mehmet Şükrü. İstanbul: Cumhuriyet Matbaası, 1930.
 • Jül Sezar. Çev. Mehmet Şükrü. İstanbul: Darülbedayi yayını, 1930.
 • Julius Caesar. Çev. Nureddin Sevin. 1942. Ankara, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları,1992.
 • Julius Caesar. Çev. Sabahattin Eyüboğlu. İstanbul: Remzi Kitabevi, 1966.
 • Julius Caesar. Çev. Bülent Bozkurt. İstanbul: Remzi Kitabevi, 2002.


tiyatro-taslak William Shakespeare edebiyat Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Julius Caesar (oyun)
Julius Caesar (oyun)