--}}

Julia Caesaris (Jül Sezar'ın Kız Kardeşi)

Julia, Prokonsül Gaius Julius Caesar ve Aurelia Cotta`nın iki kızının da ortak adı. Adı geçenler Diktatör Gaius Julius Caesar`ın ailesidir. Kız kardeşler Roma`da doğmuş ve büyümüşlerdir.

Kız kardeşlerden büyük olanı tarihçiler tarafından bazen ``Julia Major`` (``Major`` Latince ``büyük``), küçük olanı ise ``Julia Minor``, (``Minor`` Latince ``küçük``) olarakda adlandırılır.

Jül Sezar`ın büyük kız kardeşi

Diktatör Jül Sezar`ın büyük kız kardeşi olan Julia, hangi sınıftan olduğu belirsiz ancak eski bir patrici Roma ailesinden gelen Lucius Pinarius Livy ``Ab Urbe condita`` i. 7 [1] ve sonrada Quintus Pedius ile evlenmiştir. Her iki evliliğinden de en azından bir oğlu olduğu kesindirApp. ``B. C.`` iii. 22, 23; Suetonius `` Jül Sezar`ın hayatı`` 83. M.Ö. 61 yılında dinsizlikle suçlanan Publius Clodius Pulcher`e karşı tanıklık yapanın, büyük Julia mı yoksa küçük Julia mı olduğu belli değildir.Suet. ``Caes.`` 74; Schol. Bob. ``in Clod.`` p. 337, Orelli. Büyük kız kardeşin hayatı ya da yukarıda adı geçen adamlarla gerçekten evlenip evlenmediği hakkında çok fazla bilgi yoktur.

Jül Sezar`ın ikinci büyük kız kardeşi

Julia (M.Ö. 101-M.Ö. 51) Jül Sezar`ın diğer kız kardeşidir. Bu Julia, Pleb statüsüne sahip senatoryal bir aileden gelen praetor ve komisyoner Marcus Atius Balbus ile evlenmiştir. Julia`nın Balbus`dan üç kızı olmuştur;

Julia ve annesi, Sezar`ın karısı Pompeia ve politikacı Publius Clodius Pulcher arasındaki ilişki yüzünden mahkemeye verilmişlerdi. Sezar bu skandal üzerine Pompeia`dan boşandı. Balbus M.Ö. 52 yılında, Julia ise bir yıl sonra ölmüştür. Julia`nın torunu Octavian (geleceğin imparatoru Augustus), 12 yaşındayken anneannesinin onuruna cenaze töreninde bir konuşma yapmıştır.

Kaynaklar

  • Suetonius - On iki Sezar - Sezar ve Augustus.
  • http://www.ancientlibrary.com/smith-bio/1748.html, İng, 2008-18-02 tarihinde erişildi
  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Julia_Caesaris_%28sister_of_Julius_Caesar%29 |tarih=18 Şubat 2008 |dil=İngilizce |madde=Julia Caesaris (sister of Julius Caesar)

NotlarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.