--}}

Joan Miró Ferra

Joan Miró Ferra (d. 20 Nisan 1893 - ö.Joan Miró Ferra (20 Nisan 1893 - 25 Aralık 1983), Katalan ressam ve heykeltıraş.

Joan Miró Ferra, 1893`te İspanya, Barselona`da dünyaya geldi. 14 yaşında Barselona`da La Lonja`s Escuela Superior de Artes Industriales y Bellas Artes (Güzel Sanatlar ve Endüstriyel Sanatlar Okulu)`na katıldı. 3 yıllık sanat eğitimi sonrasında, burada memur olarak göreve başladı. Daha sonra sanat çalışmalarına devam edebilmek için bu görevi bıraktı ve 1912-1915 yılları arasında Barselona`daki Francesc Galí­`s Escola d`Art isimli sanat okuluna devam etti. Galeri sahibiolan Josí© Dalmau`nun teşvikiyle ilk sergisini Barselona`da 1918 yılında açtı.

1920 yılında Paris gezisi sırasında Pablo Picasso ile tanıştı. Bundan sonra Miro zamanının yarısını Paris`te geçirmeye başladı ve burada tanıştığı Max Jacob, Pierre Reverdy, ve Tristan Tzara ile ``Dada`` hareketine katıldı. Paris`teki ilk sergisi 1925`te Galeri Pierre`de büyük bir surrealist hareket olarak yankı buldu.

1936`da iç savaş sebebiyle İspanya`yı terk etmek zorunda kaldı, 1941`de geri döndü. Aynı yıl New York, The Museum of Modern Arts`da ilk büyük retrospektif sergisini açtı. Miro, Josep Lloerns y Artigas`la birlikte seramik çalışmalarına başladı bununla beraber baskı alanına da ilgi gösterdi. 1954-1958 yılları arasını bu iki konuya konsantre olarak geçirdi. 1954`deki Venedik Bienali`nde grafik dalında büyük ödüle layık görüldü ve çalışması bir sonraki yıl Kassel`de yapılan ilk Documanta Fuar`ına dahil edildi. 1958`de Paris UNESCO Binası`ndaki eseri ile Uluslararası Guggenheim Ödülünü aldı. Sonraki yıl tekrar resim yapmaya başladı, 1960 yılında heykeltraşlığa başladı. Miro`nun retrospektifleri, Paris, Musí©e National d`Art Moderne ve Grand Palais`de yer aldı. Miro, 25 Aralık 1983`te İspanya`nın Palma de Mallorca şehrinde hayata gözlerini kapadı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Joan Miró Ferra
Joan Miró Ferra