--}}

Isveçli

İsveçliler, (İsveççe: Svenskar) İskandinavlar olarak da adlandırılan Kuzey Cermen halklarının en kalabalık olanıdır.İsveç vatandaşı olan ve/veya İsveç halkından olan kimselere İsveçli denir.

Ünlü İsveçlilerDünya`da İsveçli İmajı

Vikingler, Amerikan filmlerindeki tüvit ceketli, iyi eğitimli ve bir ölçüde sıkıcı Volvo Erkeği, bir kukla olan İsveçli Şef ve sarışın ama yarım akıllı İsveçli İnga dünyada İsveçli dendiğinde akla gelen imgelemlerdir. İsveç, özellikle İsveçli İnga`nın ününü değiştirmek amacıyla yoğun propaganda yapmaktadır.

Yeni İsveçliler

2. Dünya Savaşı`na kadar fazla göç almayan İsveç, savaş sonrası dönemde çalışmak ve yerleşmek üzere ülkesine yönelik bir akınla karşılaştı. 1980`lerde kuralların sıkılaşmasıyla işçi göçünde azalma yaşandı. Yine de 1980`lerden beri yaşanan göçler uluslar arası ortalamanın üstündedir. Kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle İsveç`te yabancı düşmanlığına yönelik akımlar gelişmiştir. Buna karşın, İsveç Hükümeti etnik şiddetin engellenmesi ve yabancıların topluma entegrasyonunun sağlanmasına yönelik sıkı önlem paketleri yürürlüğe koymaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

isveçli

Türkçe isveçli kelimesinin İngilizce karşılığı.
[ısveçli] n. Swede

isveçli

Türkçe isveçli kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Schwede

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Isveçli
isveçli