İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndaki yarı zamanlı sertifika programlarından biridir.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndaki yarı zamanlı sertifika programlarından biridir.

Tarihçe

Pantomim Sanat Dalı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve Pantomim sanatçısı Vecihi Ofluoğlu tarafından 2006 - 2007 eğitim-öğretim döneminde açılmıştır. Türkiye'de, bir üniversite bünyesinde bulunan tek pantomim yarı zamanlı bölümüdür. Bölüm Niteliği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesindeki dört yarı zamanlı bölümden biridir. Diğer yarı zamanlı bölümler; koro şarkıcılığı, müzikal oyunculuk ve bale bölümleridir. Pantomim bölümünde eğitim süresi 3 yıldır. 3 yıl boyunca öğrenciler; * Pantomim (Sahne) * Hareket * Dans * Beden ve Performans * Ritmik * Eskrim * Oyun Yazımı ve Uygulama derslerini görürler. Başvuru Bölüme; 16 ile 30 yaş arasındaki adaylar başvurabilir. Öğrenci alımında yapılan sınavda değerlendirme; adayın beden kullanımı, bedensel anlatım yeteneği, pantomim sanatı eğitimine uygun dans ve oyunculuğa yatkınlığı üzerinden yapılır. Adaylar tek aşamalı yetenek sınavında başarılı oldukları takdirde kesin kayıt yaptırırlar. Konservatuvarın yarı zamanlı bölümlerinde eğitim görmek için üniversite sınavına girmek koşul değildir. Adayların sınav için: * Kısa bir pantomim oyunu ile, * Kendi seçtikleri müzik eşliğinde dans hazırlamaları istenir. Ayrıca; adayın müzik kulağına bakılabilir ve gerekmesi durumunda adaydan doğaçlama bir sahne göstermesi istenebilir. 2011 yılı itibariyle dersler ve eğitimciler: * Sahne : Vecihi Ofluoğlu * Hareket: Yeşim Alıç * Dans: Leman Yılmaz * Beden ve Performans: Kerem Karaboğa * Ritmik: Lale Yüzügüldü * Eskrim: Deniz Özmen * Oyun yazımı ve Uygulama : Nurçin Karabıyık Dış bağlantılar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Bölümler Hakkında

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.