Imagine (şarkı)

"Imagine", John Lennon tarafından yazılmış ve seslendirilmiş ütopik bir şarkının adıdır. Şarkı sanatçının 1971 tarihli Imagine isimli albümünde yer almaktaydı.

"Imagine", John Lennon tarafından yazılmış ve seslendirilmiş ütopik bir şarkının adıdır. Şarkı sanatçının 1971 tarihli ``Imagine`` isimli albümünde yer almaktaydı. Her ne kadar çeşitli versiyonları yapılmış olsa ve zaman içinde birçok farklı sanatçı şarkıyı seslendirmiş olsa da hala en çok sevilen ve beğenilen versiyonu orijinal olanıdır.

Bugün en çok sevilen şarkılardan olan Imagine, ``Rolling Stonenin tüm zamanların en iyi şarkıları anketinde üçüncü olmuştur.

Lennon şarkıyı "din-karşıtı, milliyetçilik-karşıtı, geleneklere karşı ve anti-kapitalist fakat şeker kaplı olduğu için kabul görmüş" olarak tanımlamıştır. Bu tanım Geoffrey Giuliano`nun ``Lennon in America`` isimli kitabında belirtilmiştir.

Şarkıda Lennon kendi ütopya görüşünü hayal etmemizi ister, orada ``ülke yoktur``, ``din yoktur``, ``mülk yoktur`` ve ``uğruna öldürecek ya da ölecek herhangi bir şey yoktur``. Orada sadece ``barış içinde yaşayan`` ve ``tüm dünyayı paylaşan`` insanlar vardır.

Her ne kadar şarkı sözlerinin Lennon`un daha barışçıl bir dünyaya dair umutlarından doğduğu düşünülmüş olsa da, aslında şarkının nakaratı Yoko Ono tarafından daha Lennon`la tanışmadan önce çeşitli şiirlerinde ve ``Grapefruit`` isimli kitabında kullanılmıştı. Nakaratın ilham kaynağı 2. Dünya Savaşı sırasında, Ono`nun Japonya`da geçirdiği çocukluğu, bu döneme verdiği tepkidir. Lennon, birkaç sefer, şarkının sözleri için her ikisinin de (Yoko Ono`nun da) anılması gerektiğini belirtmiştir.

Şarkı farklı yerlerde kullanılmış, kabul edilmiş, farklı sanatçılar tarafından defalarca seslendirilmiş ve farklı şeylere ilham kaynağı olmuştur. Bunlardan bazıları:

 • "Imagine" insan hakları örgütü Amnesty International yani Uluslararası Af Örgütü`nün resmi şarkısıdır.
 • 1993`te, Lennon`un Ölüm Yıldönümünde, David Bowie şarkıyı canlı olarak yeniden seslendirmiştir (cover yapmıştır).
 • 1999`da BMI "Imagine" şarkısını 20. yüzyılda en çok seslendirilen 100 şarkıdan biri seçmiştir.
 • 2004`de, A Perfect Circle grubu şarkıyı ``eMOTIVE`` isimli albümlerinde yeniden seslendirdi (cover yaptı).


LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Imagine (şarkı) ilgili konular

 • Imagine

  Imagine ile aşağıdakilerden biri kastedilmiş olabilir:
 • John Lennon

  John Winston Ono Lennon (9 Ekim 1940 - 8 Aralık 1980), İngiliz şarkıcı. The Beatles isimli müzik grubunun üyelerinden biridir.
 • Imagine (şarkı)

  "Imagine", John Lennon tarafından yazılmış ve seslendirilmiş ütopik bir şarkının adıdır. Şarkı sanatçının 1971 tarihli Imagine isimli
 • Billy Howerdel

  Billy Howerdel (d. 18 Mayıs 1970), Amerikan müzik grubu A Perfect Circle`ın kurucu üyesi, gitaristi, söz yazarı ve prodüktörü olan müzisyen.
 • My Own Idol - Idol 2005

  ''My Own Idol'', İsveç televizyon programı ''Idol 2005'' yarışmacılarının derleme albümü. Albümde yarışmadaki 11 finalist yer almıştır
 • Passive (şarkı)

  Passive, alternatif rock grubu A Perfect Circle'ın 2004 yılında çıkardığı eMOTIVe albümünde bulunan şarkıdır.Constantine filminin soundtr
 • Rocket Man (şarkı)

  Rocket Man (I Think It's Going to Be a Long Long Time)", Elton John ve Bernie Taupin tarafından bestelenmiş bir şarkıdır. Orjinali John tarafınd
 • Hot Space

  İngiliz rock grubu Queen'in 21 Mayıs 1982 tarihinde yayınladığı dokuzuncu stüdyo albümüdür. ''Queen'' bu albümde en az ''rock'' müzik kada
Imagine (şarkı)
Imagine (şarkı)