--}}

İlkay Akkaya

Hayatı

Hayatı

26 Mayıs 1964`te İstanbul`da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu`nu bitirdi. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum`a katılarak başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına devam etti. Ayrıca özel şan dersleri aldı. Yorum`la birlikte Berivan-Haziranda Ölmek Zor ve Türkülerle albümlerinde çalıştı. 1989`da Tuncay Akdoğan`la birlikte Yorum`dan ayrıldı.

10 Ocak 1990`da Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur`la birlikte Kızılırmak`ı kurdu. Kızılırmak`la birlikte şu ana kadar on üç albüm çıkardı. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız konserlere çıktı. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazıları yayınlandı.

Kızılırmak`la çalışmalarını sürdürürken bir yandan da solo çalışmalar yaptı. 1990-1992 yılları arasında Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından sahnelenen Pir Sultan Abdal oyununun müziklerini yapan Kızılırmak`ın bu oyuna diğer katkısı, Tuncay Akdoğan`ın (anlatıcı-ozan) ve İlkay Akkaya`nın (Pir Sultan`ın eşi Ballıhan) oyuncu olarakta sahnede yer almasıydı.

1991 yılında Tarık Akan ve Füsun Demirel`in oynadığı "Bir Küçük Bulut" filminin müziğini yaptı.

Kızılırmak`la birlikte başka birçok oyun müziği yapan Akkaya 2003`te Zafer Diper`in sahnelediği Talan adlı oyunda da rol aldı. Mayıs 2005`te Nazım Hikmet`in Şeyh Bedreddin Destanı adlı şiiri oyunlaştırılmış şekilde sahnelendi. Bu oyunun müziklerini de Kızılırmak yaptı. Oyun Küba`da sahnelendi; Ayrıca İlkay Akkaya ve Kızılırmak Küba Kültür Bakanlığı davetlisi olarak Havana şehrinde konser verdi.

Birçok müzisyenin ve grubun albümlerine konuk sanatçı olarak destek verdi. İlk solo albümü olan "Kül" ü 1999`da yayınladı. Yine 1999`da "Salkım Söğüt" adlı ortak bir çalışmada yer aldı. Daha sonra 2001`de "Unutma" adlı ikinci solo albümü yayınlandı. "Salkım Söğüt 4" de 2002 yılında yayınlandı. Üçüncü solo albümü olan "Yine" 2003 yılında yayınlandı. Son solo albümü olan "Yalnız" da Aralık 2005`te dinleyicileriyle buluştu. 2005`de grup kızıkırmak adıyla `yılkı` adlı bir albüm cıkardı.

Dış bağlantılartbt

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    ilkay abla seni çok seviyoruz diyarbakıra ne zaman konser vercen lütfen gel seni görelimmmmmmmmm

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.