İletişim Yayınları

İletişim yayınları, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin yerini sivil partilere bıraktığı süreçte oluşmuş olan bir yayınevidir.Kollektif bir ürün olarak şekillenmiş olsa da kurucusu ve mimarı Murat Belge olarak bilinir. Kuruluş sürecinin de etkileri sonucu, yayınevi muhalif isimler tarafından "demokratikleşme sorunu"na yönelik bir ilgiyle meydana getirildi.Bu nedenle, gazetecilik eksenli faaliyetlerle yayınevi hayatına başlamış ve bir dergi eksenin de (IMBA Ekonomi Bülteni) faaliyet yürütmüştür.

İletişim yayınları, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin yerini sivil partilere bıraktığı süreçte oluşmuş olan bir yayınevidir.Kollektif bir ürün olarak şekillenmiş olsa da kurucusu ve mimarı Murat Belge olarak bilinir. Kuruluş sürecinin de etkileri sonucu, yayınevi muhalif isimler tarafından "demokratikleşme sorunu"na yönelik bir ilgiyle meydana getirildi.Bu nedenle, gazetecilik eksenli faaliyetlerle yayınevi hayatına başlamış ve bir dergi eksenin de (IMBA Ekonomi Bülteni) faaliyet yürütmüştür.Daha sonra, 1984 yılında önce onbeşgünlük ardından da haftalık yayınlanan bir dergi (YeniGündem) olarak faaliyet yürütülmüştür. Yayınevi faaliyeti bir çok dergi ile (Tarih ve Toplum'unda aralarında bulunduğu) devam ettirildi.1988 yılından itibaren daha cok ansiklopedilere ve kitaplara yöneldi.

Bu seride başlıca olarak;
  • Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi
  • Tanzimat’tan Cumhuriyete Türkiye Ansiklopedisi
  • Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi
  • Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce
  • Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi gibi ansiklopediler anılabilir.


1990'dan itibaren "Cep üniversitesi" adıyla bir dizi kaynak serisi çıkarıldı. Yakup Kadri Karosmanoğlu'nun tüm yapıtlarının yayınlanmasının yanı sıra, Cemil Meriç, Şerif Mardin ve Oguz Atay gibi isimlerin seri halinde kitapları yayınlandı. İnceleme-Araştırma dizisi hem içerden hem dışardan bir çok önemli ismin kitaplarını yayınlandı. Jürgen Habermas, Cornellius Castoriadis, Hannah Arendt ve ÇAgdaş Dünya Edebiyatı başlığında Virginia Woolf, William Faulkner, Borges, Nabokov gibi isimler; Klasikler'den Dosteyevski ve Tolstoy gibi isimlerin kitapları basıldı. Orhan Pamuk'un ve İhsan Oktay Anar gibi yazarların kitaplarını İletişim basmaktadır.

Basılacak kitapların editoryal bir çalışmayla değerlendirildiği belirtilmektedir. Yayınevi 1990 sonrası iyice oturan yayın anlayışyla Kürt Sorunu, Milliyetcilik, Popüler Kültür, Modernleşme, Şehirler/Geziler, Edebiyat eleştirisi ve Kuramlar, Futbol, Çoçuk kütüphanesi vb.gibi bir çok alt kategoride kitap basmakta ve yayınlamaktadır.

Kaynaklar

* Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.