--}}

İhtiyaç Molasıİstanbullu progresif rock grubu.

Kadrosu

  • Taner Sarf (Gitar - Vokal)
  • Sinan Gürsoy (Bas Gitar)
  • Tolga Çebi (Keman - Klavye)
  • Burak Gündoğan (Davul - Vurmalı çalgılar)


Genel

1994 yılında kurulmuştur. Kuruldukları ilk yıllarda, grubun her üyesinin farklı şehirlerde yaşaması yüzünden buluşmaları ihtiyaç molasına benzediyordu. Bu yüzden grubun adı "İhtiyaç Molası" olarak kaldı. 1995 yılından itibaren grubun tüm elemanları İstanbul`da yaşamaya başlamış ve kemikleşmiş bir grup olmuştur. Bir süre başka grupların şarkılarını çalarak ve doğaçlama yaparak sahne aldılar ve isimleri duyulmaya başlandı. Bu dönemde kendi bestelerini de çalan grup, aldığı olumlu tepkiler sayesinde albüm yapmaya karar verdi. Kendilerine 4. Levent`te bir çalışma stüdyosu yaptılar ve rahat bir çalışma ortamına sahip oldular.

1996 yılında ``Zuhal Müzik``in "``Rock House``"ta düzenlediği yarışmada ilk beşe kaldılar. 1997 yılında ``2. Roxy Müzik Günlerinde avant-garde dalında finale kaldılar. 1998 yılında ``Ada Müzik`` tarafından çıkartılan "``Sesimizi Yükseltiyoruz``" adlı toplama albümde "``Çengi``" adlı parçalarıyla yer aldılar.

Albüm fikrinin ardından yapımcı aramaya başlayan grup, ``Zihni Müzik`` ile bir albüm anlaşmasına vardı. Daha önce yapılan emprovize çalışmaların düzenlenmesi ile enstrümantal ve İngilizce sözlü parçalardan oluşan "``Milad``" adlı albümlerini çıkardılar. Kayıt öncesi iki aylık bir prova dönemi yaşamışlar ve albümü Raks-Marşandiz stüdyolarında gerçekleştirmişlerdir. Bu albüm müzik eleştirmenleri tarafından progresif rock olarak tanımlanmıştır. Nisan 1999`da müzik marketlerde yerini alan albüm sonrası Ankara ve Çanakkale`de çeşitli konserler verdiler. Ekim 1999`da "Çengi" adlı parçalarına bir de klip çektiler. Milad adlı albümleri birçok yayın organından olumlu eleştiriler almıştır. Özellikle yurt dışında bulunan progresif rock ile ilgili web sitelerinde ve birçaok radyoda "gelecek vadeden grup" olarak anıldılar. Bu özelliklerinden dolayı şu an için en büyük progresif müzik ansiklopedisi sayılan "``Gibraltar Encyclopedia of Progressive Rock``"ta yer aldılar. İtalya`da bir radyoda (Radio Popolare) "From Genesis to Revelation" adlı programda 2002 yılının Mart ayında "Ayın Grubu" seçildiler.

1999 yılının sonundan itibaren grup elemanları askerlik nedeniyle iki yıl kadar bir araya gelemedi. Askerlik biimi tekrar toplanan grup 2994 yılında "``1,5``" adında bir albüm çıkartmıştır. 1,5 adlı albüm Türkçe sözler içeren bir albümdür. Ancak bu albüm "Milad" kadar ilgi toplamamıştır.

Albümleri

  • Milad - 1999
  • 1,5 - 2004


Linkler

İhtiyaç Molası Resmi Sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.