Idam

Alm. Todesstrafe (f), Fr. peine (f) de mort, pine (f) capitale, châtiment (m) supréme, İng.

Alm. Todesstrafe (f), Fr. peine (f) de mort, pine (f) capitale, chatiment (m) supréme, İng. capital punishment, (execution). Kişi hayatını sona erdiren ölüm cezası. Bir kimseyi kanun gereğince öldürme. Lügatte “yok etmek ve ölüm cezası” manalarına gelir.

İdam, kanun gereği ölüm cezalarına çarptırılanlara uygulanan infaz işlemidir. Tarihin çeşitli devirlerinde insanların inançlarına ve geleneklerine göre idam usulleri değişik uygulanmıştır. İlahi dinlere inanmayan kavimlerde bu, vahşet derecesine varacak şekilde tatbik sahası bulmuştur. Diri diri yakmalar, diriyken derisini yüzmeler, kızgın yağa atmalar, kazığa gerilmeler, hayvan arkasından sürüklenerek parçalamalar, taş altında ezmeler ve daha akla gelmeyecek işkencelerle öldürülmeler idamın tatbik şekli olmuştur. Zamanımızda en çok uygulanan idam usulleri ise; iple asma, elektrikli sandalyeye oturtma, gaz odalarında gaz ile boğma ve kurşuna dizme şeklindedir.

İp Kullanılarak Yapılan İdam

Darağacında ipe çekerek ölüm cezası uygulama bundan 2500 yıl öncesinde Persler'e kadar dayanmaktadır. İpe çekerek idamda, idam sehpası çıkartılıp normal boyunu aşan bir yükseğe konan mahkumun boynuna dolanan esnek olmayan kementin sicimi, sehpanın kaldırılmasıyla hızla aşağı salınan mahkumun boynunu kırıyor. Bu ani darbe boyna inme getirip, asılan insanı anında kendinden geçiriyor. Boynun kopmasının, omurun üst kısmına uyguladığı travmayla birlikte ipe çekilenin soluğu kesiliyor. Asılanlar genellikle boğularak hayatını kaybediyor. Fakat asılanın ne kadar süre zarfında hayatını kaybettiği tam olarak bilinemiyor. Uzmanlar bu sürenin birkaç saniyede olabileceği gibi 1-2 dakikayı da bulabileceğini söylüyor.

Türkiye de idam cazası artık uygulanmamaktadır.

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

idam

Türkçe idam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. execution, dispatch, hatchet job

idam

ölüm cezası.
ölüm cezası verilen kimseye uygulanan infaz işlemi.

idam

Türkçe idam kelimesinin Fransızca karşılığı.
exécution capitale

idam

Türkçe idam kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Exekution, Hinrichtung

idam

Osmanlıca idam kelimesinin Türkçe karşılığı.
Katık. Ekmekle beraber yenen şey.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Idam
idam