Heyet-i Temsiliye

Heyet-i Temsiliye, Erzurum Kongresi kararlarını uygulamak üzere Mustafa Kemal'in başkanlığında oluşturulan yürütme organıdır. Sivas Kongresinde ise Heyet-i Temsiliye'nin yetkileri bütün yurdu kapsayacak şekilde genişletildi ve üye sayısı arttırıldı. Heyet-i Temsiliye'nin görevi TBMM'nin açılışı ile sona ermiştir.

Heyet-i Temsiliye, Erzurum Kongresi kararlarını uygulamak üzere Mustafa Kemal'in başkanlığında oluşturulan yürütme organıdır. Daha sonra yapılan Sivas Kongresinde ise Heyet-i Temsiliye'nin yetkileri bütün yurdu kapsayacak şekilde genişletildi ve üye sayısı arttırıldı.

Heyet-i Temsiliye'nin görevi TBMM'nin açılışı ile sona ermiştir. Erzurum kongersinde altı doğu ili içerisinde yer alan ve bu yüzden erzurum kongresine katılmış olan sivas vilayeti temsilcileri heyeti temsiliye oluşturulduğunda Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm ısrarlarına rağmen Heyeti Temsiliye'ye katılmayı kabul etmemişlerdir bu sebeple Sivas'ta toplanacak olan Sivas Kongresine Sivastan olamayan Sivasın seçmediği delegeler kurulca seçilerek görevlendirilmiştir. Bu kişiler Bekir Sami Bey ve Rauf OrbayRauf Bey'dir. Bu uygulama "Sivas Kongresinde sivas delegesi var mıydı?" tartışmasına neden olmuştur. Bazı kaynaklarda sivas kongresinin delegeleri arasında yer alan Bekir Sami Bey Tokat delegesi olarak gözükmekte, bazı kaynaklarda ise Sivas delegesi olarak gösterilmektedir. Bu durum o dönemde sivasın Tokat vilayetine bağlı olduğu düşünülerek değerlendirilmekte bazı kaynaklarda da Sivas delegesi olmadığı şeklinde değerlendirilmektedir fakat bu durumun esas ortaya çıkış nedeni Erzurum kongresine katılmış olan Sivas delegelerinin Heyeti Temsiliye'ye katılmamalarından doğmaktadır.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Heyet-i Temsiliye
Heyet-i Temsiliye