--}}

Henri Cartier-Bresson

Henri Cartier-Bresson (d. 22 Ağustos 1908 - ö. 3 Ağustos 2004) Fransız fotoğrafçı. Belge fotoğrafçılığının önemli isimlerinden biri.

Paris`te küçük bir köyde dünyaya geldi ve öğrenimini burada yaptı. 1927-28 yılları arasında Paris`te kübist ressam Andrí© Lhote ile birlikte çalıştı. Onun da etkisiyle resime ilgi duydu ve 1929 yılında Cambridge`e giderek resim ve edebiyat öğrenimi gördü.

Daha çocukluğunda sahip olduğu Brownie marka fotoğraf makinesiyle fotoğrafçılığa adım atan Cartier-Bresson, profesyonel anlamda fotoğrafçılıkla 1930`dan sonra ilgilenmeye başladı. 1931 yılında yanında az bir parayla Afrika`ya gitti ve orada ormanda yaşadıklarını belgeledi. Ancak karasu hummasına yakalanınca Fransa`ya dönmek zorunda kaldı. 1933`de ilk 35 mm`lik Leica`sını aldı. 1937 yılında Ratna Mohini`yle evlendi. Aynı yıl İspanya İç Savaşı`nı konu alan bir belgesel yaptı. Sinemaya olna ilgisiyle birlikte 1936-1939 yılları arasında yönetmen Jean Renoir`ın asistanlığını yaptı ve ``Une Partie de Compagne`` (Bir Kır Gezisi) ile ``La Rí©gle de Jeu`` (Oyunun Kuralı) adlı filmlerde bulundu.

1940`da II. Dünya Savaşı sırasında askerlik yaptı ve Almanlara esir düştü ancak 1943 yılında kaçmayı başardı ve Almanların geri çekilmesini görüntülemekle görevli bir Fransız yeraltı örgütüne katıldı. 1945 yılında sürgünlerin Fransa`ya dönüşünü anlatan ``Le Retour`` (Dönüş) adlı filmi çekti.

Fotoğrafları 1933`te New York`ta Julien Levy Galerisi`nde, 1947`de Modern Sanatlar Müzesi`nde sergilendi. Aynı yıl fotoğrafçı Robert Capa ve David Seymour`la birlikte Magnum Photos adlı fotoğraf ajansını kurdu. Daha sonraki yıllarda çeşitli yerlerde bulundu; Hindistan, Endonezya, Çin ve Mısır gibi. Buralarda ve Avrupa`da çektiği fotoğrafları 1952-1956 yılları arasında yayımladığı kitaplarında kullandı. Bunlardan en ünlüsü ``Images í  la Sauvette`` `te fotoğrafın anlamı ve tekniği üzerine kapsamlı düşüncelerine yer verdi. Bu kitaplar daha sonraları Cartier-Bresson`un fotoğraf ustası olarak anılmasına yardımcı oldu.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.