--}}

Hayvanlar Vergisi

Hayvanlar Vergisi Türkiye’de 1931 yılına kadar “ağnam”, bu yıldan sonra “hayvanlar vergisi” adıyla alınan vergi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan devreden eski bir vergidir. Hayvan başına sabit olarak alınırdı. Diğer bir ifade ile “maktu vergi” idi.

Hayvanlar Vergisi Türkiye’de 1931 yılına kadar “ağnam”, bu yıldan sonra “hayvanlar vergisi” adıyla alınan vergi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan devreden eski bir vergidir. Hayvan başına sabit olarak alınırdı. Diğer bir ifade ile “maktu vergi” idi. Ayrıca hayvan başına alındığı için “baş vergisi” idi.

Dolayısıyla maktu vergilerle baş vergilerinin özelliklerini de taşıyordu. Vergi idaresi açısından tarh ve tahsili kolay bir vergi olarak görülüyordu. Ancak, özellikle 1940 yılına kadar, yükünün ağır olması ve hayvancılığın gelişmesini önlemesi nedeniyle oldukça itiraz edilen bir vergi olmuştur.

Hayvanlar vergisi 1926 yılına kadar küçükbaş hayvanlardan alınmaktaydı. Bu yıldan sonra kapsamı genişletilerek büyükbaş hayvanlardan da alınmaya başlandı. Önemli bir mali boşluk yaratacağı hesaplandığından uzun süre kaldırılmayan hayvanlar vergisi, ancak 1951 yılında kalkmıştır.

Vergi gelirleri içindeki payı, hayvanlar vergisinin 1941 yılına kadar gerçekten de önemli bir gelir kaynağı olduğunu göstermektedir: Bu tarihe kadar genel bütçe gelirleri içerisinde %5 ve %8, vergi hasılatı içerisinde %7 ile %11 arasında payı olmuştur.

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    ben hiç girmediğim için bilmiyom ama pek güzel değil bence

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.