--}}

Hastalık

Hastalık, vücut veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir. Bazen terim yaralanma, sakatlık, sendrom, semptom ve normal yapı ve fonksiyonun anormal çeşitlerini kapsayacak biçimde, geniş bir anlamda, kullanılır. Fakat farklı bağlamlarda bu kavramlar farklı kategorilere girerler ve hastalık kavramı bunların yerine kullanılamaz.

Hastalık, vücut veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir. Bazen terim yaralanma, sakatlık, sendrom, semptom ve normal yapı ve fonksiyonun anormal çeşitlerini kapsayacak biçimde, geniş bir anlamda, kullanılır. Fakat farklı bağlamlarda bu kavramlar farklı kategorilere girerler ve hastalık kavramı bunların yerine kullanılamaz.

TDK tanımına göre "hastalık"; "Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı"dır.

Hastalıkları inceleyen bilim dalı patolojidir. Hastalıkların sistematik sınıflandırmasını konu edinen bilim dalı ise nozolojidir. İnsan hastalıkları ve bunların tedavisiyle ilgilenen daha geniş bir alanı kapsayan bilim dalı ise tıptır. Birçok benzer (hatta bazı aynı) durum ve süreçler hayvanları da etkilemektedir; hayvanları etkileyen hastalıkları inceleyen bilim dalı veterinerliktir. Hayvanlar ve insanlar dışında, her organizma gibi, bitkiler de çeşitli süreç ve durumlardan etkilenip zarar görebilirler; enfeksiyon, besin yetersizliği veya zararlı mutasyonlar gibi. Bitkileri etkileyen hastalıkları inceleyen bilim dalı bitki patolojisidir.

Sendrom, Rahatsızlık ve Hastalık

Tıbbi kullanımda, bir hastalık, ki bilinen belirli (spesifik) bir veya birden çok nedene (bknz. etiyoloji) sahiptir ve böylece sendromdan farklıdır zira sendrom birlikte görülen bir veya birden çok belirti veya semptomların bütünü anlamındadır. Fakat, tanımlanmış birçok durum hala "sendrom" olarak anılmaktadır. Ayrıca, etiyolojisi bilinmeyen birçok durum da farklı birçok bağlamda "hastalık" olarak anılmaktadır.

Rahatsızlık, her ne kadar özellikle günlük yaşamda hastalık sözcüğü ile aynı anlamda kullanılsa da, daha çok kişinin sağlığını algılayışına bağlı bir sözcüktür. Bir kişi herhangi bir hastalığa sahip olmasa dahi, rahatsız ve sağlıksız hissedebilir ve bir rahatsızlığı olduğunu düşünür. Başka bir kişi ise, aslında ağır bir hastalığı olsa dahi bunu hissetmeyip ve rahatsızlık duymaz, böylece de, hatalı bir şekilde, herhangi bir rahatsızlığı olmadığını düşünebilir.

Hastalığın İletimi - Bulaşıcılığı

Bazı hastalıklar, örneğin grip, bulaşıcıdır ve çeşitli mekanizmalar sayesinde iletilebilir - bulaşabilirler; öksürüklerden çıkan küçük damlacıklar, böcek veya diğer vektörlerin ısırıkları veya hastalığı taşıyan kirli su veya yiyecekler gibi.

Diğer hastalıklarsa, kanser ve kalp hastalığı gibi, mikroorganizmaların herhangi bir rolü olsa dahi bir enfeksiyon nedeniyle oluşmadıklarından, bulaşıcı değillerdir.

Terimin Farklı Kullanımları

Biyolojide, hastalık sözcüğü bir organizmanın işleyişine, görevine zarar veren her türlü anormal durumu tanımlamak için kullanılır.

Bugün hastalık sözcüğü mecazi olarak, herhangi bir şeyin düzensiz, işlevsiz veya sıkıntılı durumlarını belirtmek için kullanılır; "toplumun hastalığı" gibi. Ayrıca, Türkçe'de yine mecazi şekilde, hastalık sözcüğü "aşırı düşkünlük ve tutku" anlamında da kullanılır; "Temizlik hastalığı." gibi. [1]

Göz At

*Salgın

Linkler

*http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/healthtopics.html Health Topics, MedlinePlus - Sağlık Konuları, birçok hastalığın tanımı ve güncel araştırma makalelerine erişim (İngilizce)
  • Center for Disease Control Health Topics A-Z - Birçok yaygın hastalığa dair bilgi (İngilizce)
  • [http://rarediseases.about.com/ Nadir Hastalıklar (İngilizce)
  • http://www.national-health.org/rarediseases/ Nadir hastalıklara dair detaylı ve kullanışlı bilgi (İngilizce)
  • http://www.hekimce.com/konu.php?kat=hst hekimce.com - Hastalıklar] (Türkçe)
  • http://www.populermedikal.com/hastaliklar.htm populermedikal.com - Hastalıklar (Türkçe)

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

hastalık

Türkçe hastalık kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. illness, disease, sickness, affection, ailment, bad blood, distemper, ill, infirmity, invalidism, invalidity, malady pref. patho

hastalık

organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla fizyoloji görevlerinin bozulması durumu, sayrılık, maraz, "esenlik" karşıtı; aşırı düşkünlük, takıntı. ruh sağlığının bozulması durumu. bitkilerin yapılarında görülen bozukluk.

hastalık

Türkçe hastalık kelimesinin Fransızca karşılığı.
maladie [la], mal (maux) [le], affection [la]

hastalık

Türkçe hastalık kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Fall, Krankheit, Leiden, Übel adj. chronisch

Görüşler

  • bulaşıcı hastalıklar Avatar
    bulaşıcı hastalıklar - 2 yıl önce

    Bulaşıcı Hastalıklar ile ilgili Yazımızı Takip edebilirsiniz.


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hastalık
hastalık