--}}

Hasan Tahsin Uzer

Hasan Tahsin Uzer (d. 1878, Selanik - ö.

Hasan Tahsin Uzer (1878, Selanik - 1939), I. Dünya Savaşı boyunca çeşitli valilik görevlerinde bulunmuş, Meclisi Mebusan`da ve Cumhuriyet`in kurulmasından sonra da T.B.M.M.`de milletvekilliği yapmış bir Osmanlı-Türk devlet ve siyaset adamıdır. Atatürk`ün çocukluk arkadaşıdır. İzmir`de 15 Mayıs 1919 günü çıkartma yapan Yunan işgal ordusuna ilk kurşunu atmış olan (ve Hasan Tahsin Uzer gibi Selanikli olan) gazeteci Hasan Tahsin ile karıştırılmamalıdır.

Atatürk`ün annesi Zübeyde Hanım`ın evladı gibi sevdiği Hasan Tahsin, Mustafa Kemal`in çocukluk arkadaşıdır.

1897`de Mülkiye`den mezun oldu. İlk memuriyete Pursiçan Bucak Müdürlüğüyle başlar. Daha sonra Çiç ve Alnus Bucak Müdürlüklerinde bulunmuş, 1902a€˜de Razlık, sonra da sırasıyla Gevgili, Florina ve Kesendire Kaymakamlığı yapmıştır.

İlk Valilik görevini 1913 yılında Van`da yapmıştır. 1914`te Erzurum Valisi`dir. Erzurum Valiliği sırasında (I.Dünya Savaşı dönemi) orduya yaptığı hizmetlerden dolayı Altın Liyakat Muharebe Madalyası ve fahri üsteğmen ve yüzbaşılık, bir yıl sonrada Harbiye Nezareti`nde yapılan bir törenle binbaşı rütbelerini almıştır.

İttihat ve Terakki`ye aşırı derecede bağlıydı. Annesi de İttahat Terakki üyesidir. 1916`da kendisini Suriye Valisi olarak görmekteyiz.

1918 yılında I.Dünya Savaşı yenilgisiyle İttihat ve Terakki iktidarı ortadan kalkınca, Uzer 9 Ocak 1918 tarihinde İzmir Valiliği`ne tayin edilmiştir. Valiliği sırasında I. Dünya Savaşı yenilgisinin dumura uğrattığı idari mekanizmayı yeniden düzenlemeye, rüşvetle mücadeleye önem vermiş, devlet dairelerinin halka açık olmasını sağlamıştır.

19 Ocak 1919`da İzmir Mebusu olarak Osmanlı Meclisi Mebusan`ına katılmıştır. İstanbul`un işgali üzerine Osmanlı Meclisi kapatılmış, Hasan Tahsin de tutuklanarak Malta`ya sürülmüştür.

Türkiye`ye dönüşünün ardından, 1924`te Ardahan, 1927`de Erzurum, 1933`te Konya Milletvekili olmuştur. 10 Aralık 1934 tarihinde “Uzer” soyadı kendisine bizzat Atatürk tarafından verilmiştir. 1919 yılında başlayan İzmir Milletvekilliği dahil, Malta`daki sürgün yılları çıkarıldığında 1935 yılına kadar milletvekili olarak kalmıştır.

Hasan Tahsin, 6 Eylül 1935`te Üçüncü Ordu Genel Müfettişliği`ne getirilmiştir. Bu görevdeyken 1939 yılında vefat etmiştir. Hasan Tahsin Uzer Maltada sürgündeyken anılarını kaleme almıştır daha sonra anıları oğlu İbrahim Celalettin Uzer(eski imar iskan bakanı) tarafından kitaba alınmıştır. Makedonya Eşkiyalık Tarihi ve Son Osmanlı Yönetimi adlı kitap işlenen hataları, çekilen çileleri, kurtuluş uğrunda dökülen kanları yansıtmaktadır.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hasan Tahsin Uzer
Hasan Tahsin Uzer