--}}

Hart Olayı

Hart Olayı, Bayburt`da 1. Dünya Savaşı sonrasında gelişen küçük çaplı bir isyandır.

Hart Olayı, Bayburt`da 1. Dünya Savaşı sonrasında gelişen küçük çaplı bir isyandır.

Kendisini peygamber ve mehdi ilan eden Şeyh Eşref Efendi, Bayburt`un Hart bucağında 1908 sonrasında 400 kadar silahlı adamıyla hakimiyetini kurar. Kendisine Trabzon`dan Of ve Sürmene ilçelerinden de destek gelir.

Eşref 1. Dünya Savaşı sırasında Erzurum valiliğince göz altına alındıktan sonra, Rusların işgali döneminde serbest kalır. Bu dönemde yapılanan Mustafa Kemal Atatürk`ün hükümeti 50 kişilik bir birliği Hart`a gönderir ve Eşref buna karşı savaşır ve kendisini peygamber ilan ederek "``Hepiniz kafirsiniz! Kimseyi tanımam, boyun eğmem, savaşacağım! Tanrı bana şeriatla görevlisin, dedi``" diyerek askerlerle savaşır. 6 Aralık 1919`da 28. Alay Komutanı Binbaşı Nuri Bey yönetimindeki bu birlikten Binbaşı Nuri Bey şehit olur, askerler de tutsak edilir. Bu olaydan üç gün sonra Albay Hasan Bey de küçük bir birlikle olay yerine gider ve aynı sorunla karşılaşınca olaya Mustafa Kemal Atatürk el koyar.

Yarbay Halit Bey komutasındaki Dokuzuncu Tümen; 25 Aralık 1919 günü Hart`a gider ve topçu ve piyade birlikleriyle Şeyh ile çarpışır. Halit Bey, Mustafa Kemal Atatürk`e de "``Hart olayı, yalancı peygamberle oğullarının ve adamlarından kimilerinin öldürülmesi ve Hart`ın alınmasıyla sonuçlanmıştır.``" mesajını iletir.

Hart sahte peygamber ve mehdi`den geri alınmıştır; Atatürk de Yarbay`a "``Hart olayında siz kardeşimin elde ettiği başarıyı kutlar ve milletvekillerinin Ankara`ya gelmeleri yolundaki çalışmalarınıza teşekkür ederim.``" mesajını gönderir.

Bu son yazışmalardan dolayı da; bu isyanın adı "Hart Olayı" olarak tarihe geçer.

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.