--}}

Hareket Ordusu

Hareket Ordusu ittihatçıların, 1909 yılında, 31 Mart Ayaklanması'nı bastırmak için, Selanik'ten Mahmut Şevket Paşa komutasında ve Mustafa Kemal'in kurmay başkanlığında İstanbul'a gönderdikleri ordudur.31 Mart Vakası
31 Mart Vakası
Hareket Ordusui İttihatçıların, 1909 yılında, 31 Mart Ayaklanması'nı bastırmak için, Selanik'ten Mahmut Şevket Paşa komutasında ve Mustafa Kemal'in kurmay başkanlığında İstanbul'a gönderdikleri ordudur. 3. Ordu bünyesinde hazırlanan ve gönüllülerden oluşan bu birliğe Hareket Ordusu adını, erkanıharp yüzbaşı Mustafa Kemal koymuştur.

31 mart isyanı, Harekat Ordusu ve İsyanın bastırılması

1908'in Temmuz ayında II. Meşrutiyet ilan edilmiş ancak ülkedeki tansiyonu düşürmek yerine aksine yükseltmiştir. Aşırı dinci önderlerin "din elden" gidiyor olarak özetledikleri yenilikleri bahane etmişlerdir. Bunun yanı sıra kışkırtıcıların ve bölgede hüküm süren yabancı istihbarat teşkilatlarının kışkırtmaları var olan tepkinin tansiyonunu giderek yükseltmiştir. Meşrutiyet'in nedeni olan İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri artık devlet düzeninde söz sahibi olması ve muhalif kesim olan aşırı dinci görüşe sahip bazı gazeticilerin o dönem öldürülmeleri fitili ateşlemiştir ve 12 Nisan'ı 13 Nisan'a bağlayan gece, Osmanlı Devleti Başkenti İstanbul'da bulunan Taksim Kışlası'ndaki Avcı Taburu'na bağlı İttihat ve Terakki muhalifi askerler Heyet-i Mebusan'ın önünde toplanmış ve isteklerini sert bir şekilde dile getirmişlerdir. 31 Mart Vakası olarak anılmasının nedeni ise isyanın başladığı tarih olan 13 Nisan 1909 tarihinin Rumi Takvime göre 31 Mart 1325'i gösteriyor olmasıydı. Olaylar sadece bununla kalmaz, halkın bir bölümünün desteğinide alan isyancılar çeşitli yaralamalar,yağmalama, devlet görevlililerini linç etmeye ve kimi İttihat ve Terakki Cemiyeti mensubu üyeleri öldürmüşlerdir.

Aralarında Mustafa Kemal Atatürk'ün de bulunduğu Harekat Ordusu mensubu yüksek rütbeli askerler
Aralarında Mustafa Kemal Atatürk'ün de bulunduğu Harekat Ordusu mensubu yüksek rütbeli askerler


Sultan II. Abdülhamid'in, kardeş kanı dökülülmemesi için isyana müdahale edilmesine izin vermemesi üzerine İttihat ve Terakki Cemiyeti, Selanikte bulunan Osmanlı Devleti 3. Ordusunu isyanı bastırması amacıyla İstanbul'a doğru yola koyulması emrini verir. Hüseyin Hüsnü Paşa komutasında yola koyulan 3. Ordu'nun Selanik Redif Fırkası'nın Kurmay Başkanlığına Mustafa Kemal (Atatürk) getirilir. Ordu İstanbul'a gelmeden önce Heyet-i Mebusan ve Heyet-i Ayan üyeleri Yeşilköy'de toplanırlar ve bu girişimin meşruluğunu onaylarlar. Artık tarih kitaplarında "Hareket Ordusu" olarak anılacak olan 3. Ordu Selanik ve Edirne'den yola çıkarak Mirliva Mahmut Şevket Paşa komutasında 1909 yılı 19 Nisan günü Osmanlı Devleti başkenti, isyanın baş gösterdiği yer olan İstanbul'a girer. Orduğunun girdiği gün Mustafa Kemal (Atatürk)'in kaleme aldığı bir bildiri yayınlanır. İsyan kısa sürede bastırılır ve isyanın başını çekenler idam edilir.

  • Bu konu hakkında detaylı bilgi için 31 Mart Vakası konu başlığına tıklayınız.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hareket Ordusu
Hareket Ordusu