--}}

Hans Christian Ørsted

Hans Christian í˜rsted, (d. 14 Ağustos 1777 – ö. 9 Mart 1851). Danimarkalı profesör, fizikçi ve kimyager.

Immanuel Kant`ın düşüncelerinden etkilenmiştir. Elektromanyetizma olarak bilinen kavramı, elektrik ile manyetizma arasındaki ilişkiyi bulmasıyla ün kazanmıştır.

1819`da, bir derste Volta piliyle deney yaparken elektrik devresinin açılma ve kapanması ile yakında bulunan pusulanın iğnesinin saptığını görerek araştırmasını bu yönde geliştirince, bir mıknatısın yanındaki telin içinden akım geçirildiğinde mıknatısın teli hareket ettirdiğini gözlemiş. Böylece elektrik ile magnetizma arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Bir telin içinden akım geçirildiğinde elektrik akımının telin çevresinde bir manyetik alan oluşturduğu anlaşıldı. Oersted`in yaptığı deneylerin sonuçlarının 1820 yılında yayınlanması, bilim dünyasında büyük yankılar yarattı.

Ölümü ve Kalıtları

Hans Christian í˜rsted 1851 yılında öldü ve Danimarka`daki "Assistence Cemetery"ye gömüldü. 1936 yılındaki Danimarka 100 kronları üzerinde í˜rsted in resmi bulunmaktadır. Bugün Kopenhag Üniversitesi`ndeki Kimya ve Matematiksel Bilimleri Bölümleri The H.C. í˜rsted Institute olarak anılmaktadır.

Ayrıca bakınızfizikçi-taslak kimyager-taslak Danimark-taslak DEFAULTSORT:í˜rsted, Hans Christian

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.