--}}

Haluk Şevket Ataseven

Haluk Şevket Ataseven, (d. 1 Ocak 1931, İstanbul - ö.Haluk Şevket Ataseven,   (d. 1 Ocak 1931, İstanbul - ö. 16 Eylül 2007, İstanbul),   sanat yönetmeni, oyun yazarı, "tiyatrolog".

Ataseven, 1950`li yıllarda Belediye Konservatuvarı Türk ve Batı Müziği Şan Bölümü`nü bitirdi. Yeditepe, Dost, Türk Dili, Pazar Postası, Ataç, Somut, Mülkiye gibi dergilerde şiirleri yayınlandı. 1958 yılında Afif Yesari`nin teşvikiyle ``"Düşünce Tiyatrosu"`` çalışmalarında yer aldı. 1971`de Cem Yalın ve Haldun Taner`le birlikte İstanbul Liselerarası Tiyatro Örgütü (İLTÖ)`nün kurucuları arasına katıldı. 1978`e kadar İLTÖ başkanlığı yaptı. ``Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesini kurdu.

1978 yılında Şehir Tiyatroları`nda sanat yönetmenliği görevine getirildi. 1982`den sonra ``Üsküdar Bizim Tiyatroda ve BİLSAK Tiyatro Atölyesi`nde kültürel eğitim çalışmaları, kuram, uygulama ve yorum etkinliklerini yürüttü. 1988de yeniden Şehir Tiyatroları`na giren sanatçı, Beklan Algan`ın oluşturduğu Tiyatro Araştırma Laboratuvarı`nda araştırmacı ve eğitimci olarak çalıştı.

1990 yılında "İlyada" çalışmaları doğrultusunda oluşturduğu ``"Kültürlerarası Troya Sanat Şenliği"`` kapsamında yazdığı "Troyayı Dinliyorum" adlı oyunu Türkçe ve Almanca olarak, canlı müzik eşliğinde Troya harabelerinde oynandı. Alman müzik ve tiyatro sanatçılarıyla birlikte her yıl tarihi yörenin dört ayrı bölgesinde tekrarlanan bu şenliğin müzik ve tiyatro gösterilerini yürüttü. 1992`de İstanbul Tıp fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı mezuniyet sonrası eğitim kursları kapsamında düzenlediği "Sanatsal Alanda Yaratma Edimi" konulu sempozyuma, ``Dram Sanatında Aktörün Yaratıcılığı`` bildirisiyle katıldı. Bu bildirisi Psikiyatri Ana Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Süleyman Velioğlu tarafından doktora tezi verilmek üzere alındı. Kuramsal ve deneysel çalışmaları, "Tiyatroca Düşünmek" ana başlığı altında çeşitli dergilerde yayımlandı. 2005 yılında MSM (Müjdat Gezen Sanat Merkezi)` de kuram ve uygulama çalışmaları yaptı. Anatole Sokak Oyuncuları topluluğunda sanat danışmanlığı görevinde bulundu ve Çağdaş Drama Derneği`nin kuruluş çalışmalarında yer aldı.

Kendi deyimiyle Haluk Şevket Ataseven, bir ``"Tiyatrolog" tu.

Ödülleri  • Akşam Gazetesi Şiir Yarışması"nda birincilik ödülü, 1953
  • İLTÖ şenlikleri, 1978, Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü
  • İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü`nün ortak ödülü ``Kültür ve Eğitim Onur Ödülü``, 1979
  • Terakki Vakfı, Tiyatro Onur Ödülü, 2002
  • Şehir Tiyatroları, Sanat Hizmetleri Ödülü, 2005


LinklerTiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Haluk Şevket Ataseven
Haluk Şevket Ataseven