Hadim, Konya

Hadim, Konya ilinin 31 ilçesinden birisi.

Konya ilinin bir ilçesidir.

Konya merkezine yaklaşık olarak 125 km. uzaklıta bir ilçedir.Ulaşım Hadim Belediyesinin sabah ve akşam karşılıklı Hadim-Konya seferleriyle düzenli sağlanmakta,yaklaşık 2-2,5 saat sürmektedir. Yüksek okulda öğrenci sayısının artmasıyla Konyaya değişik şirketler saat başı minübüs ve büyük taşıma araçları kaldırmaktadır.

Nüfusu merkezde 3-4 bin toplamda ise 20 bin kadardır.İlçenin Taşpınar,Armağanlar,Hocalar,Aşağıhadim adlarında dört mahallesi vardır.İlçe merkezi Taşpınar Mahallesinde kuruludur.Okur yazar oranı yüksektir.Kırsal olduğu için büyük kentlare göç verir.Zengin doğal kaynaklara sahiptir.Yaz kış batsındaki Geyik Dağında (2900 m)kar vardır. Mahallelerin yaylaları ünlüdür.Örneğin Hocalar Mahallesinin Ballıca.Kelteş,(Ç)Şamlıca, Kızılkuzluk, Küçükçal, Kavaklar,...Şimdilerde hem mahalle hem yaylalar insansızlıktan insana hüzün vermektedir.

Konya ilinin genel arazi karakteristiğini göstermez.Ortalama rakım 1500 m.dir. Önemli beldeleri Dedemli,Korualan,Bademli,Bolat,Bağbaşı dır. İlçe adını bu bölgede yaşamış ünlü tasavvufçu Hz. Hadimi` den alır.(Kamil odur ki bırakmalı eser/Eseri olmayanın yerinde yeller eser.)sözü ünlüdür.

Hadim son yıllarda (2000 yılından sonra) kirazı ile ünlenmektedir. İlçede 2 yıllık yüksek okul,endüstri meslek lisesi,Hadim (Çok Programlı) Lisesi vardır. Sosyal olanaklar bakımından zengin olduğu söylenemez.Bahar,yaz ve sonbaharda her yer piknik alanıdır.
 -Çay bahçesi
 -Bir İnternet cafe
 -İki cafe ilçenin sahip olduğu sosyal imkanlardır.
Mustafa Ekmekçi ilçeden yetişen ünlü,yiğit gazetecilerdendir.Hocalar Mahallesinden dir.Kılçıklı Balıklar,Gün Ola Harman Ola I-II ,Öksüz Yamalığı ,Tilkiyle Kuyruğu,Eylül Yazıları,Uyanın Hey Kitaplarından bazıları.Cumhuriyet Gazetesinde yazdığı Ankara Notlarıyla kimsesizlerin de kimsesi olmuştur.

Hadim`den Çanakkale`de Şehit düşen 32 kişidir.Link aşağıdadır. http://www.geltag.com/turkish/sv_hk_sehitler.asp?ilsecimi=46&ilcesecimi=433

Hadim`le ilgili bilgi bulunabilecek bir site link aşağıdadır.

http://hadimliler.com/hadim/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

} ı sunan Ahmet DEMİRCİ

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hadim, Konya
Hadim, Konya